Unia Europejska przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Decyzja zapadła jednomyślnie.
Porozumienie polityczne co do przedłużenia obostrzeń zapadło na szczycie szefów państw i rządów UE w czwartek. Zielone światło dały też Węgry i Słowacja. Te dwa kraje wstrzymują jednak przyjęcie 18. pakietu sankcyjnego, który zaproponowała Komisja Europejska, a nad którym prace praktycznie zakończyła polska prezydencja.
Decyzja o przedłużeniu wszystkich dotychczas nałożonych na Rosję obostrzeń zapadła w ramach procedury pisemnej, która trwała do godz. 11. Nikt nie zgłosił sprzeciwu.
Sankcje, w tym zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego, zakaz nadawania kremlowskich programów propagandowych takich jak RT i wykluczenie z systemu SWIFT rosyjskich banków, będą obowiązywać do końca stycznia 2026 r.
Oznacza to, że obostrzenia udało się przedłużyć na miesiąc przed terminem. „Uniknęliśmy tym razem dramatu na ostatnią chwilę” - powiedział jeden z unijnych dyplomatów, nawiązując do sytuacji ze stycznia, kiedy do ostatniego możliwego momentu decyzję wstrzymywały Węgry.
Tym razem - jak relacjonowało źródło unijne - sankcje udało się przedłużyć bezproblemowo. Porozumienie osiągnięto niezwykle szybko. Kiedy przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa podniósł tę kwestię na koniec szczytu w czwartek wieczorem, żaden z przywódców nie zgłosił sprzeciwu. Następnego dnia polska prezydencja dodała ten punkt do programu obrad unijnych ambasadorów - przeszedł bez dyskusji. Wówczas rozpoczęła się procedura pisemna.
Poza sankcjami sektorowymi, obejmującymi obszary od energetyki przez finanse po media, obostrzeniami objętych jest blisko 2,4 tys. osób i podmiotów powiązanych z rosyjską agresją. Unijna czarna lista także obowiązuje tylko przez pół roku - kraje członkowskie będą musiały porozumieć się w sprawie jej przedłużenia przed 15 września.
Osiemnasty pakiet sankcji sektorowych obejmuje z kolei m.in. gazociągi Nord Stream, kolejne rosyjskie banki, statki z tzw. floty cieni, a także zakaz eksportu produktów krytycznie ważnych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.
Słowacja i Węgry jako powód swojego sprzeciwu wobec tego pakietu wskazują zaproponowany przez Komisję Europejską całkowity zakaz importu rosyjskiego gazu od 2028 r. Zakaz ma zostać wprowadzony rozporządzeniem, do którego przyjęcia wymagana jest jedynie większość kwalifikowana („za” 15 krajów stanowiących 65 proc. ludności), a nie jednomyślna decyzja.
Delegacja KE w czwartek uda się na Słowację, by rozmawiać o potencjalnych rozwiązaniach, które mają wzmocnić pewność dostaw gazu do tego kraju po wygaszeniu zakupów z Rosji.
PAP/flot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/733817-sankcje-gospodarcze-na-rosje-przedluzone-o-kolejne-pol-roku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.