Komisja Europejska wezwała chińską platformę sprzedażową Shein do odejścia od praktyk wprowadzających klientów w błąd, takich jak nieprawdziwe promocje. Zagroziła, że w następnym kroku na platformę zostaną nałożone kary pieniężne. Jest też odpowiedź plarformy.
Wiele krajów UE regularnie wytyka Shein i innej chińskiej platformie sprzedażowej Temu nieprawidłowości związane zarówno z zasadami kupowania, jak i z jakością sprzedawanych za ich pośrednictwem towarów. We współpracy z KE postępowania przeciwko Shein o naruszenie unijnych przepisów chroniących konsumentów wszczęły Belgia, Francja, Holandia i Irlandia.
To w ramach tych dochodzeń Shein otrzymała listę nieprawidłowości do usunięcia. Wśród nich jest stosowanie presji na konsumentów poprzez odliczanie czasu do wygaśnięcia obniżki, podczas gdy w rzeczywistości promocja nie kończy się po zakończeniu odliczania. Platformie zarzuca się też manipulowanie cenami, by wywołać w klientach wrażenie dużej obniżki.
Greenwashing
Jak wykazało dochodzenie, Shein stosuje także tzw. greenwashing, podając fałszywe informacje na temat wpływu oferowanych towarów na środowisko. Ponadto prezentuje cechy niektórych produktów jako wyjątkowe, podczas gdy wynikają one z przepisów.
Klienci Shein mają też problemy ze zwrotem zakupionych produktów i skontaktowaniem się ze sprzedawcą.
Postępowanie w sprawie platformy prowadzi kilka krajowych organów odpowiedzialnych za ochronę konsumenta, które wchodzą w skład unijnej sieci zajmującej się wdrażaniem przepisów unijnych - CPC; z Polski należy do niej UOKiK.
Jeśli Shein nie zastosuje się do przekazanych mu uwag, w kolejnym kroku urzędy krajowe mogą zdecydować o nałożeniu na platformę kar proporcjonalnych do jej rocznych obrotów w tych krajach.
Zarówno Shein, jak i Temu są traktowane przez KE jako tzw. bardzo duże platformy internetowe. Oznacza to, że muszą one przestrzegać zapisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA).
Współpracujemy z krajowymi organami ochrony konsumentów oraz Komisją Europejską, aby wykazać nasze zaangażowanie w przestrzeganie unijnych przepisów i regulacji. Aktywnie wyjaśniamy wszystkie pojawiające się wątpliwości. Naszym celem jest zapewnienie europejskim konsumentom bezpiecznych, niezawodnych i satysfakcjonujących zakupów online
— odpowiada biuro prasowe Shein.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Donald Trump się nie zatrzymuje! Stawka celna dla towarów z Chin wynosi obecnie… 145 proc.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/730584-ke-grozi-karami-platformie-shein-powodem-min-greenwashing
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.