„W I kwartale br. do użytku oddano o blisko 25 tys. m kw. mniej powierzchni biurowej w Polsce wobec analogicznego okresu ub.r.” - podała w raporcie firma JLL, wskazując na spowolnienie w tym sektorze. Do końca roku czynsze za biura mogą wzrosnąć m.in. w Krakowie i Gdańsku.
Zgodnie z raportem, w I kwartale br. do użytku oddano o blisko 25 tys. m kw. powierzchni w nowych biurach wobec analogicznego okresu ub.r. Powierzchnia biurowa polskich miast regionalnych w kwietniu 2025 r. liczyła łącznie 6,77 mln m kw. - o 490 tys. m kw. więcej niż w Warszawie.
Rynek biurowy dalej boryka się z problemami ze wchłonięciem dużej ilości nowoczesnych biur, oddanych do użytku w ostatnich czterech latach. Ograniczona chłonność rynku przyczyniła się do zwiększenia współczynnika powierzchni niewynajętej, co z kolei wpłynęło na ograniczenie aktywności inwestycyjnej deweloperów
— wyjaśnili autorzy informacji.
Projekty w budowie
Zwrócili uwagę, że projekty w budowie w kwietniu 2025 r. to łącznie ponad 214,8 tys. m kw, czyli 2 proc. mniej niż na początku 2024 r.
Według naszych prognoz, w 2025 r. będzie mieć miejsce bezprecedensowo niski poziom nowej podaży biur w regionach, który ma wynieść zaledwie 35 tys. mkw. Będzie to historycznie najniższy wynik od blisko 20 lat, co świadczy o znaczącym spowolnieniu w sektorze biurowym
— podkreślił, cytowany w publikacji, Mateusz Polkowski z JLL.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez JLL, stawki czynszu w I kwartale 2025 r. w głównych miastach regionalnych utrzymały się na stabilnym poziomie i wynosiły od 11 do 18,5 euro za m kw. za miesiąc.
Niemniej, ze względu na niską nową podaż, a także wyższe koszty budowy oraz aranżacji biur, presja na wzrost stawek będzie coraz większa. Przewidujemy, że do końca roku m.in. w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku czynsze mogą wzrosnąć o ok. 1 euro za m kw, za miesiąc
— podali autorzy raportu.
Aktywność najemców
W ich ocenie aktywność najemców na rynkach regionalnych w pierwszych miesiącach 2025 roku „znajdowała się na dobrym, choć lekko obniżonym poziomie”. Podpisane zostały umowy najmu na łącznie 176,9 m kw. powierzchni, z czego 48 proc. stanowiły renegocjacje, a 43 proc. - nowe umowy najmu.
Porównując dane zawarte w raporcie z I kwartału br. do analogicznego okresu w 2024 r., sfinalizowano transakcje biurowe na powierzchnię większą o 27 proc. Najwięcej umów w I kwartale tego roku zawarto w Krakowie (32 proc. całkowitego popytu), we Wrocławiu (25 proc.) i Trójmieście (15 proc.).
W I kw. br. odnotowano porównywalną liczbę podpisanych umów najmu, choć nie zawarto żadnej transakcji na więcej niż 10 tys. mkw, co wskazuje na to jak istotne dla rynku okazały się wynajmy o mniejszej skali. Najemcy zdecydowali się na więcej ekspansji niż we wcześniejszych kwartałach, a ich udział wyniósł 8 proc. popytu (w 2024 roku było to 2-5 proc.)
— dodał Karol Patynowski z JLL.
Wśród firmy najaktywniejsze były te z branży IT, które podpisały umowy na łącznie ok. 31,6 tys. m kw. biur (18 proc. udziału w wolumenie transakcji). Następni byli najemcy z sektorów usług profesjonalnych (16 proc.) oraz produkcji (14 proc.).
Współczynnik pustostanów
Z raportu wynika, że współczynnik pustostanów na koniec I kwartału 2025 wynosił 17,5 proc. Wśród miast regionalnych najwięcej takich biur było w Łodzi (wartość ta wyniosła 22,3 proc.) oraz w Katowicach (21,1 proc.). W I kwartale do grona miast ze wskaźnikiem powyżej 20 proc. dołączył Wrocław, gdzie było to 20,4 proc.
Eksperci JLL przewidują, że współczynnik powierzchni niewynajętej w miastach regionalnych będzie dalej wzrastać do końca bieżącego roku. Wyjątkiem będzie Kraków, gdzie wskaźnik ten już teraz zaczął spadać. Absorpcja dostępnych pustostanów, zależnie od lokalizacji, może zająć najbliższe 2-5 lat, przy założeniu stopniowego powrotu do biur
— czytamy w raporcie.
JLL to firma działająca na rynku nieruchomości; obsługuje klientów w ponad 80 krajach.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/730355-ten-sektor-wyraznie-spowalnia-najnizszy-wynik-od-20-lat
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.