Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To nie najlepsze dane jakie płyną z polskiej gospodarki, choć spodziewano się znacznie gorszych wyników z początkiem wiosny.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w kwietniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,2 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. wyższym niż w poprzednim miesiącu.
W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,2 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,8 proc.), a w porównaniu z marcem br. spadła o 3,5 proc.. W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2024 r. (wówczas notowano wzrost również o 0,8 proc.)
— czytamy w komunikacie GUS.
Niestety jak wynika z podanych przed tygodniem danych GUS w I kwartale 2025 roku odnotowano 87 250 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 5,2 proc. mniej rok do roku oraz 100 upadłości firm, tj. tyle samo, co na początku poprzedniego roku.
CZYTAJ TAKŻE: GUS o złej sytuacji przedsiębiorstw. Firmy padają jak muchy, a nowych nie opłaca się rejestrować. Dworczyk: „I co, łyso wam?”
Klienci oczekują spadku inflacji
Według wstępnych danych, w kwietniu wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 18 działach przemysłu.
Odnotowano to m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 38,6 proc., w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 13,5 proc., artykułów spożywczych – o 8,9 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 7,9 proc., w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 4,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 3,4 proc., metali – o 3,2 proc., maszyn i urządzeń – o 3,1 proc.
Spadek produkcji wystąpił w 16 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 15,5 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,0 proc., napojów – o 2,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 2,1 proc. (PAP Biznes)
Jak podał GUS ceny produkcji przemysłowej w kwietniu 2025 r. spadły rdr o 1,4 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2 proc.
Najnowsze, majowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku nieco niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 r. wyniosło 9.045,11 zł, co oznacza wzrost 9,3 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,8 proc. rdr.
CZYTAJ TAKŻE: W budżecie musi być naprawdę źle, skoro tzw. poduszka płynnościowa jest już mniejsza o 30 mld zł
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/730108-w-kwietniu-produkcja-przemyslowa-nieznacznie-wzrosla-rdr
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.