W I kwartale 2025 roku odnotowano 87 250 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 5,2 proc. mniej rok do roku oraz 100 upadłości firm, tj. tyle samo, co na początku poprzedniego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Do tej sytuacji odniósł się były szef KPRM, który zapytał rządzących, czy rzeczywiście o to im chodziło. „I co, łyso wam?” - skomentował na X europoseł PiS Michał Dworczyk.
Ostatnie miesiące przynoszą radykalny spadek liczby rejestrowanych nowych przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności dotyczy handlu, co z powodu ogromnej drożny nie jest dla ekspertów wielkim zaskoczeniem. Przy tak wysokich cenach klienci nie tylko mniej kupują, ale także wybierają tańsze towary na sprzedaży, których firmy mniej zarabiają. W handlu notowana jest także duża liczba upadłości przedsiębiorstw.
Liczba rejestracji przedsiębiorstw w 1 kwartale 2025 roku wyniosła 87 250 wobec 92 031 w analogicznym okresie roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę rodzaj działalności, spadek liczby rejestracji odnotowano w większości sekcji, w tym największy w sekcji: handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 25,4 proc.), informacja i komunikacja (o 13,3 proc.) oraz przemysł (o 7,1 proc.)
— informuje Główny Urząd Statystyczny.
I co, łyso wam?
— europoseł PiS Michał Dworczyk.
Tempo upadłości firm nie zwalnia
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,4 proc. wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 15,4 proc. W I kwartale 2024 roku udziały te wynosiły odpowiednio: 81,3 proc. i 16,4 proc.
Liczba upadłości przedsiębiorstw w I kwartale 2025 roku wyniosła 100 i nie zmieniła się w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Mniejszą liczbę upadłości zaobserwowano w budownictwie (9 wobec 18), usługach (16 wobec 20), zakwaterowaniu i gastronomii (1 wobec 4), informacji i komunikacji (3 wobec 5) oraz pozostałych sekcjach (3 wobec 5). Wzrost liczby upadłości nastąpił w sekcjach: przemysł (34 wobec 23), transport i gospodarka magazynowa (12 wobec 6) oraz handel; naprawa pojazdów samochodowych (22 wobec 19)
— czytamy w komunikacie GUS.
CZYTAJ TAKŻE: Polska branża meblarska przegrywa starcie z chińską konkurencją. „Wartość produkcji skurczyła się o 3 mld zł. Rosną długi”
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/729304-tragiczne-dane-gus-o-przedsiebiorstwach-padaja-jak-muchy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.