Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia - poinformowało Ministerstwo Finansów. Powodem są wydatki na obronność. Klauzula umożliwia zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.
Krajowa klauzula umożliwia odejście od rekomendowanej przez Radę Ecofin ścieżki wydatków do wysokości przyrostu wydatków na obronność w stosunku do sytuacji przed wojną w Ukrainie. Zgodnie z szacunkami przyrost wydatków obronnych według unijnej definicji COFOG w Polsce, w porównaniu do 2021 r., wyniesie w latach 2024-25 odpowiednio 1,1 proc. PKB i 1,3 proc. PKB
— wskazano w komunikacie.
Klauzula umożliwia odejście od rekomendowanej przez Radę Ecofin ścieżki wydatków do wysokości przyrostu wydatków na obronność w stosunku do sytuacji przed wojną w Ukrainie, jednak nie więcej niż 1,5 proc. PKB.
Resort przypomniał, że 19 marca br. Komisja Europejska zachęciła państwa członkowskie do skoordynowanego użycia krajowej klauzuli wyjścia ze względu na wyjątkowe okoliczności, jakimi są agresja Rosji na Ukrainę i pogarszające się środowisko bezpieczeństwa.
Potwierdzenie KE
Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała wniosek Polski o uruchomienie klauzuli wyjścia ze stosowania reguł wydatkowych. Takie rozwiązanie ma umożliwić krajom unijnym zwiększenie wydatków na obronność. Oprócz Polski podobny wniosek złożyły już Niemcy, Grecja, Łotwa i Estonia.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/728102-polska-zlozyla-wniosek-o-unijna-klauzule-wyjscia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.