Nie będzie potrzeby przedłużania tarcz antyinflacyjnych – podało Ministerstwo Finansów w przyjętym przez rząd Sprawozdaniu z wdrażania planu budżetowo-strukturalnego. Według dokumentu, ceny dla konsumentów nie ulegną zmianie. Jednocześnie podano, że PKB w 2025 r. wzrośnie o 3,7 proc., w budżecie założono zaś 3,9 proc. wzrostu. Skomentował to już były rzecznik rządu. „To oznacza jeszcze większą dziurę budżetową” - czytamy.
Rada Ministrów przyjęła dziś Sprawozdanie z wdrażania Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028.
Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie ze względu na rozwój cen surowców na rynkach światowych. W związku z tym nie będzie potrzeby przedłużania tarcz
— przekazano w sprawozdaniu.
Zgodnie z obecnymi przepisami, do końca czerwca gospodarstwa domowe nie płacą opłaty mocowej, a do końca września ceny energii dla konsumentów zostały zamrożone na poziomie 500 zł za MWh.
MF obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2025 r.
W 2025 r. spodziewane jest dalsze przyśpieszenie krajowej gospodarki – wzrost PKB w ujęciu realnym wyniesie 3,7 proc. Będzie to wynikało ze wzrostu popytu krajowego – spodziewanego szybszego wzrostu spożycia prywatnego oraz powrotu do dodatniej dynamiki inwestycji, na co wpływ będzie miał wzrost wydatków na obronność, realizacja projektów z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności i innych kluczowych inwestycji publicznych
— podało MF w komunikacie. Resort poinformował także, że prognozuje, iż inwestycje ogółem w 2025 r. wzrosną o 8,9 proc. w ujęciu realnym.
Jednocześnie w sprawozdaniu czytamy, że wzrost PKB w 2024 r. był niższy od prognozy wykorzystanej w przyjętym jesienią ubiegłego roku planie o 0,2 pkt. proc. Wzrost wyniósł 2,9 proc., a nie 3,1 proc. jak prognozowano w planie.
Prognoza realnego wzrostu PKB w 2025 r. również została obniżona o 0,2 pkt. proc. względem Planu, ponownie ze względu na zrewidowany w dół o 0,3 pkt. proc. wkład we wzrost salda wymiany towarów i usług z zagranicą, przy jednoczesnym podniesieniu wkładu popytu krajowego o 0,1 pkt. proc.
— czytamy w sprawozdaniu.
MF w komunikacie podał, że wg prognoz, tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2025 r. wyniesie 4,5 proc., wobec 3,6 proc. w 2024 r. Wg resortu, do utrzymania się inflacji powyżej celu NBP przyczynią się ceny energii, w szczególności ceny gazu dla gospodarstw domowych, które od 1 stycznia 2025 r. wzrosły o 6 proc.
Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie ze względu na rozwój cen surowców na rynkach światowych. W związku z tym nie będzie potrzeby przedłużania tarcz
— czytamy w Sprawozdaniu.
MF w komunikacie podało, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 r. wyniósł 6,6 proc. PKB. Był to poziom o 1,3 pkt. proc. wyższy niż w 2023 r.
Na większy od oczekiwań deficyt sektora istotny wpływ miały niższe niż przewidywano dochody, w szczególności z podatku VAT oraz przyspieszenie wydatkowania środków na odbudowę zdolności obronnych
— czytamy w informacji MF.
Prognozuje się, że w 2025 r. deficyt sektora zostanie zredukowany do 6,3 proc. PKB
— przedstawiono.
W komunikacie MF podało także, że zadłużenie sektora finansów publicznych w 2025 r. wyniesie 57,8 proc. PKB, podczas gdy w 2024 r. było to 55,3 proc.
MF w komunikacie podało także, że Polska zamierza skorzystać z możliwości, jaką krajom członkowskim dała Komisja Europejska, czyli z możliwości UE tymczasowego odejście od ścieżki wydatków, która została zalecona w ramach procedury nadmiernego deficytu.
Uruchomienie klauzuli będzie oznaczać, że jeśli kraj już podlega procedurze nadmiernego deficytu (EDP) i w jej trakcie przekroczy zalecone przez Radę Ecofin tempo wzrostu wydatków, wskutek zwiększonych wydatków na obronność, to nie będzie narażony na zaostrzenie EDP (poprzez ograniczenie dostępu do środków UE, sankcje dla państw strefy euro) pod warunkiem, że przekroczenie to mieści się w limicie 1,5 proc. PKB
— wskazano w komunikacie.
Resort wyjaśnił, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek złożyć co roku, do 30 kwietnia, sprawozdanie z realizacji średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych. Sprawozdanie przedstawia sytuację w roku bieżącym oraz w poprzednich latach objętych Średniookresowym planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028, który został przyjęty przez Radę Ministrów 8 października 2024 r. Resort dodał także, że zawarta w planie ścieżka wydatkowa została pozytywnie oceniona przez KE i zatwierdzona przez Radę Ecofin. Jednocześnie Rada wydała rekomendacje dotyczące zlikwidowania nadmiernego deficytu. Rada zaleciła, że tempo wzrostu wydatków budżetowych nie powinno odbiegać od tego, który wynika z planu.
„To oznacza jeszcze większą dziurę budżetowa”
Komunikat MF skomentował były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego. Na co zwrócił uwagę? Piotr Müller odniósł się do informacji, iż PKB w 2025 r. wzrośnie o 3,7 proc., a w budżecie założono 3,9 proc. wzrostu.
Czyli wpływy z podatków będą mniejsze. A to oznacza jeszcze większą dziurę budżetową. A przypomnijmy, że zadłużenie w 2025 zgotowane przez ekipę Donalda Tuska, Rafała Trzaskowskiego będzie kosmiczne wysokie
— napisał europoseł PiS.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/728058-mf-obniza-prognoze-wzrostu-pkb-b-rzecznik-rzadu-alarmuje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.