Kraje członkowskie w Radzie UE ostatecznie zgodziły się na opóźnienie obowiązku raportowania dla firm w zakresie zrównoważonego rozwoju, które są częścią pakietu uproszczeń w unijnych przepisach zwanych Omnibusem. Proces legislacyjny został zakończony.
Dzień po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE wejdzie ona w życie; państwa członkowskie mają czas do 31 grudnia 2025 r., żeby dostosować przepisy do swojego prawa krajowego.
Dzisiaj dotrzymaliśmy obietnicy dotyczącej uproszczenia przepisów UE
— oświadczył w komunikacie minister ds. europejskich Adam Szłapka.
Szybkie przyjęcie tej dyrektywy jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku ograniczenia biurokracji, zapewnienia pewności prawnej naszym firmom i uczynienia UE bardziej konkurencyjną
— dodał.
Opóźnienie obowiązku raportowania
Chodzi o opóźnienie obowiązku raportowania dla firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to część zaprezentowanego pod koniec lutego przez Komisję Europejską pakietu, któremu 26 marca zielone światło dały kraje członkowskie UE.
Propozycja zakłada odroczenie wejścia w życie przepisów dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyjęta w 2022 r. dyrektywa nałożyła na duże przedsiębiorstwa i spółki giełdowe obowiązek regularnego raportowania na temat zagrożeń społecznych i środowiskowych, z jakimi się mierzą.
CSRD ma zostać opóźnione o dwa lata dla dużych przedsiębiorstw, które jeszcze nie rozpoczęły raportowania, a także dla notowanych na giełdzie małych i średnich firm.
Zmiany opóźnią o rok obowiązek wdrożenia dyrektywy o należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD), a także pierwszą fazę jej stosowania obejmującą największe firmy. Jej celem jest ochrona środowiska i praw człowieka przed negatywnymi skutkami działalności firm; przepisy te regulują też kwestie odpowiedzialności przedsiębiorstwa za ewentualne szkody, np. środowiskowe.
„Priorytetowy projekt”
W komunikacie Rada UE, w której przewodnictwo w tym półroczu sprawuje Polska, podkreślono, że kraje członkowskie i Parlament Europejski potraktowały ten projekt priorytetowo, bowiem chciały dać przedsiębiorstwom z UE „pewność prawną” w odniesieniu do ich obowiązków w zakresie sprawozdawczości.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/726660-obowiazek-raportowania-dla-firm-zostanie-opozniony
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.