„Inflacja konsumencka wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2025 r.” - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał GUS w szybkim szacunku, „ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.”.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,7 proc. r/r, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 13,3 proc.; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 4,7 proc.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3 proc., ceny nośników energii spadły o 0,1 proc.; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 2 proc.
Konsensus rynkowy wynosił: +5,1 proc. r/r i +0,3 proc. m/m.
„Inflacja będzie dalej spadać”
Inflacja w marcu - 4,9 proc. Kolejny raz poniżej oczekiwań analityków (5,1 proc.). W kolejnych miesiącach będziemy najprawdopodobniej obserwować dalszy spadek inflacji
— stwierdził na platformie X szef resortu finansów Andrzej Domański.
Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.
Miał być szczyt inflacji CPI w marcu, a szczyt nam się wypłaszczył… Według wstępnego szacunku inflacja ustabilizowała się na poziomie 4,9 proc. r/r (oczek. 5,0 proc.). I ta niespodzianka wynika głównie z niższej inflacji bazowej, szczególnie biorąc pod uwagę wejście w życie wyższej akcyzy na wyroby tytoniowe. Inflacja bazowa ok. 3,5 proc. r/r. Na koniec roku inflacja CPI może zejść nawet poniżej 3 proc. r/r.
— ocenili analitycy Banku Pekao.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP/wgospodarce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/725351-inflacja-w-marcu-nadal-wysoka