Minister aktywów państwowych skierował do premiera projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów, zakładający wpisanie huty Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości na listę spółek strategicznych - poinformowało ministerstwo aktywów.
Co zrobi Tusk?
Minister Jakub Jaworowski skierował do premiera projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, z prośbą o wniesienie pod obrady Rady Ministrów. Projekt zakłada wpisanie Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Częstochowie na listę spółek strategicznych - poinformowało ministerstwo aktywów.
17 lutego br. ma się odbyć przetarg na sprzedaż majątku huty Częstochowa, wycenionego na blisko 227 mln zł; jako dzierżawca prawo pierwokupu ma Węglokoks.
W styczniu 2025 r., po 14 miesiącach przestoju, huta wznowiła wytop stali w piecu łukowym. Na początku lutego ruszyła walcownia blach grubych.
„Zakład z wyjątkowym potencjałem”
Upadłość huty została ogłoszona pod koniec października 2024 r., kiedy to częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie dotychczasowego właściciela huty, spółki Liberty Częstochowa. W listopadzie Węglokoks wydzierżawił od syndyka majątek huty i wznowił produkcję.
Jak mówił po rozruchu stalowni wiceprezes Węglokoksu i prezes spółki Huta Częstochowa Adrian Sienicki, zakład jeszcze w styczniu miał wyprodukować ok. 10 tys. ton stali (pod kątem uruchomienia następnie walcowni) i zwiększać produkcję do 45 tys. ton miesięcznie około połowy roku. Zdolności produkcyjne walcowni przekraczają 40 tys. ton blach o grubości od 6 do 150 mm.
Huta Częstochowa to zakład z wyjątkowym potencjałem, a naszym celem jest jego pełne wykorzystanie w najbliższych latach
— deklarował po rozruchu walcowni Sienicki. Sygnalizował też, partnerzy huty byli w niej obecni już na etapie rozruchu gorącego i od tego czasu prowadzono negocjacje technologiczne i handlowe. Pomógł w nich pierwszy gatunek już testowych odlewów (część produkcji z testów została sprzedana odbiorcom).
Rozporządzenie ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli wydawane jest przez Radę Ministrów na podstawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Zgodnie z ustawą, organy kontroli prowadzą postępowania administracyjne wobec podmiotów z wykazu oraz inwestorów, a dotyczą one „nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie”. Efektem takich postępowań są decyzje administracyjne o sprzeciwie lub braku sprzeciwu. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli - resorty. Zgodnie z ustawą, zgłaszając sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Obecnie na liście spółek strategicznych są 23 podmioty. Dla dwóch - Telesystem-Mesko i WB Electronics organem kontroli jest minister obrony, dla pozostałych - minister aktywów. Ostatnio na listę tę wpisano Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat, TVN, P4, T-Mobile Polska oraz WB Electronics.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/720607-jaki-los-czeka-hute-czestochowa-jest-wniosek-do-tuska