Z danych Głównego Inspektoratu Pracy za 2024 r., wynika, że po raz kolejny mamy wzrost liczby pracujących na czarno obcokrajowców - informuje w czwartkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”.
„DGP” podaje, że kontrole inspekcji wykazały, iż proceder ten w ubiegłym roku dotyczył prawie 7,2 tys. imigrantów, podczas gdy w poprzednich latach – 6,7 tys. (2023 r.) i 5,2 tys. (2022 r.). Zdaniem autorki tekstu, to skutek m.in. uciążliwych procedur i skomplikowanych, trudnych w interpretacji przepisów.
Walka z nadużyciami jest celem zmian w prawie, nad którymi obecnie pracuje Sejm. Proponowane regulacje przewidują m.in. zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.
Samo zwiększenie kar za nielegalne zatrudnienie nie rozwiąże problemu
— uważa jednak, cytowana przez „DGP” Katarzyna Kamecka, ekspertka ds. prawa pracy w Polskim Towarzystwie Gospodarczym.
Dokumenty cudzoziemców
Wskazuje, że choć projekt częściowo zmniejsza obciążenia administracyjne, to jednak wprowadza też nowe, np. obowiązek dostarczenia kopii umowy o pracę w przypadku uzyskania dokumentu legalizującego pracę cudzoziemca czy podniesienie opłaty za wydanie zezwolenia.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/720535-imigranci-w-polsce-coraz-czesciej-pracuja-na-czarno