Główny Urząd Statystyczny przedstawił dziś dane dotyczące m.in. produkcji przemysłowej oraz zatrudnienia. Produkcja spadła w grudniu mdm o 8,0 proc., a rdr - wzrosła o 0,2 proc. To wyniki znacząco gorsze niż przewidywano.
Niepokojące dane w przemyśle
Po październikowym wystrzale produkcji przemysłowej nie został już prawie żaden ślad. Produkcja rozczarowała w grudniu o ok. 2 pkt. proc. i jej poziom jest już tylko minimalnie powyżej wrześniowego
— zwracają uwagę w mediach społecznościowych analitycy Pekao.
Analizując powody takiego wyniku, wskazują, że w Polsce wystąpiło „wyraźne pogorszenie nastrojów”, na Zachodzie Europy trwa stagnacja, a grudniowy kalendarz sprzyjał długim urlopom.
Polski Instytut Ekonomiczny jest zdania, że nadchodzące miesiące przyniosą wzrost w przemyśle.
Głównym motorem będzie produkcja dóbr konsumpcyjnych, prawdopodobnie zobaczymy też lepszą aktywność branż powiązanych z budownictwem np. produkcji metali i surowców niemetalicznych - podkreślają analitycy.
PIE zauważa, że „główną bolączką polskiego przetwórstwa pozostanie popyt zagraniczny, szczególnie w motoryzacji”.
Według PKO BP, spośród 34 działów przemysłu wzrost odnotowano w 20
Zatrudnienie i płace
Wyższy od przewidywanego był także spadek zatrudnienia - rdr o 0,6 proc., a mdm - o 0,1 proc. Wzrost wynagrodzeń był za to niższy niż prognozowano i w grudniu rdr był jednocyfrowy - wyniósł 9,8 proc. (mdm - 4,0 proc.).
Czy płace będą nadal hamować? Tak. To pokazują wszelkie wskaźniki wyprzedzające, które przepowiedziały także wzrosty płac
- przewidują analitycy mBank.
W zatrudnieniu z kolei jeszcze głębsze spadki - w grudniu wylądowaliśmy na niewidzianym w 2024 roku -0,6% r/r. Wygląda to na cięcia etatów bądź zwolnienia głównie w górnictwie i przetwórstwie przemysłowym. Na odbudowę zatrudnienia poczekamy jeszcze co najmniej kilka miesięcy - ocenili analitycy Pekao.
PAP/ X/ flot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/719243-slabe-dane-gospodarcze-spada-przemysl-zatrudnienie-place