Komisja Europejska złożyła dziś skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko „nieuczciwej i nielegalnej” praktyce Chin, polegającej na ustalaniu stawek za europejskie patenty w sektorze zawansowanych technologii bez zgody właściciela patentu. To dalsze zaostrzenie stosunków handlowych między Pekinem a Brukselą.
Sprawa dotyczy tzw. patentów standardowych (SEP), które chronią technologie niezbędne do produkcji towarów spełniających określone standardy, takie jak 5G dla telefonów komórkowych. Europejskie firmy posiadają wiele takich patentów, zwłaszcza w sektorze telekomunikacyjnym, co daje im przewagę technologiczną (np. Nokia czy Ericsson).
Biorąc pod uwagę, że wykorzystanie technologii chronionych patentami jest konieczne do produkcji, producent musi uzyskać licencję na te patenty. Aby nie utrudniać konkurencji, właściciele patentów zobowiązują się do udzielania licencji na te patenty producentom na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach.
Jak informuje KE, strony muszą wynegocjować licencję „zgodnie z uznanymi praktykami handlowymi i w dobrej wierze”. Jeśli producent nie uzyska licencji lub odmówi zapłaty, posiadacz patentu może wyegzekwować swoje prawa i uzyskać od sądu UE wstrzymanie sprzedaży produktów zawierających nielicencjonowaną technologię.
Chińskie sądy zaczęły jednak ustalać wiążące stawki światowe dla patentów niezbędnych do spełnienia standardów bez zgody właściciela patentu, co jest poważnym problemem dla europejskich firm.
Ustalając światowe stawki, zdaniem KE, próbują zmusić firmy z UE do zapewnienia chińskim producentom tańszego dostępu do europejskich technologii.
Komisja Europejska uważa, że takie praktyki są niezgodne z zasadami WTO w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej.
W imieniu UE zażądała więc konsultacji z Chinami, co stanowi pierwszy krok w rozstrzyganiu sporów w ramach WTO. Jeśli w ciągu 60 dni nie zostanie znalezione satysfakcjonujące rozwiązanie, KE może poprosić o powołanie panelu orzekającego, który wyda decyzję w tej sprawie.
Postępowania panelu trwają średnio 12 miesięcy.
W listopadzie Komisja Europejska wniosła sprawę przeciwko Chinom do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie tymczasowych środków antydumpingowych, nałożonych przez Pekin na import brandy z UE. Państwo Środka zastosowało je w odwecie za unijne cła na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/719109-ke-pozwala-chiny-do-wto-ws-stawek-za-patenty