Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, cen produkcji przemysłowej, cen skupu podstawowych produktów rolnych oraz wzrostu produkcji sprzedanej w przemyśle.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 r. wyniosło 8.316,57 zł, co oznacza wzrost o 10,2 proc. rdr
— podał Główny Urząd Statystyczny.
Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,5 proc. rdr.
Wzrost wynagrodzeń
Październikowy wzrost wynagrodzeń mdm wynikał m. in. z wypłat premii, nagród i wynagrodzenia za nadgodziny
— podał GUS.
W październiku 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do września 2024 r. o 2,2 proc.
Wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. premii i nagród w tym motywacyjnych, kwartalnych, jubileuszowych oraz wynagrodzeń za przepracowane godziny nadliczbowe (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)
— podał GUS.
Spadek cen produkcji przemysłowej
Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2024 r. spadły rdr o 5,2 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc.
— podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły w październiku o 5,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Ceny skupu w rolnictwie
W październiku ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 2,1 proc.
— podał Główny Urząd Statystyczny.
W ujęciu mdm ceny wzrosły o 1,9 proc.
Produkcja w przemyśle
Produkcja przemysłowa w październiku 2024 r. wzrosła o 4,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,0 proc.
— podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku o 1,7 proc. rdr i wzrostu o 6,5 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 4,6 proc. wyższym w porównaniu z wrześniem br.
Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w październiku i we wrześniu.
Wzrost produkcji sprzedanej
Według wstępnych danych, w październiku 2024 r. wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 24 działach przemysłu
— podał Główny Urząd Statystyczny.
Według wstępnych danych wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 36,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,0 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 13,6 proc., mebli – o 13,1 proc., artykułów spożywczych – o 10,0 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 8,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 6,0 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem 2023 roku wystąpił w 10 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 16,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 16,5 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych – o 4,6 proc.
CZYTAJ TEŻ:
— „Stłucz Pan termometr, nie będziesz miał gorączki”, czyli odwołanie prezesa GUS
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/713947-wzrost-produkcji-i-wynagrodzen-w-przemysle-gus-podaje-dane