„W listopadzie Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) spadł m/m o 1,9 pkt. do 97,7 pkt.” - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Od czerwca br. MIK jest poniżej poziomu neutralnego (100,0), co oznacza utrzymującą się wśród przedsiębiorców przewagę nastrojów negatywnych.
Listopadowa wartość MIK spadła o 1,9 pkt m/m i jest o 4,3 pkt. niższa niż najwyższa w br. wartość, którą odnotowano w lutym - 102,0 pkt. i o 0,9 pkt. wyższa niż najniższa wartość - 96,8 pkt. odnotowana w lipcu. W porównaniu z ubiegłorocznym odczytem listopadowym - 104,1 pkt., który odzwierciedlał przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców, obecny poziom MIK jest niższy o 6,4 pkt. - poinformował PIE.
Jak wskazano, o niekorzystnym wyniku MIK w listopadowym odczycie zadecydowały negatywne zmiany w pięciu z siedmiu obserwowanych komponentów MIK. Najniższą wartość wskaźnika odnotowano w przypadku inwestycji w aktywa materialne lub niematerialne - 70,9 pkt., który spadł m/m o 2,9 pkt. i jest wyższy o 4,8 pkt. od jego najniższej wartości odnotowanej w czerwcu br. - 66,1 pkt. Wskaźnik mocy produkcyjnych wyniósł 95,5 pkt. i spadł m/m o 5,6 pkt. Poniżej poziomu neutralnego są też wskaźniki wartości sprzedaży - 94,7 pkt. i nowych zamówień - 93,2 pkt. Wskaźnik wartości sprzedaży wzrósł m/m o 5,4 pkt., ale dla wskaźnika nowe zamówienia odnotowano spadek m/m o 1,1 pkt.
Odczyt wskaźnika zatrudnienia
Obawy PIE budzi listopadowy odczyt wskaźnika zatrudnienia, który spadł m/m o 3,3 pkt. do 99,5 pkt.
Może to oznaczać, że przedsiębiorcy, zwłaszcza z dużych firm, biorą pod uwagę możliwość zwolnień pracowników w najbliższych trzech miesiącach, m.in. w związku ze słabym popytem konsumenckim oraz rosnącymi kosztami zatrudniania pracowników
— zaznaczono w raporcie PIE.
Komponentem MIK, który w listopadowym odczycie miał najwyższy odczyt - 115,4 pkt. są wynagrodzenia. Wskaźnik ten wzrósł m/m o 1,2 pkt. Wartość powyżej poziomu neutralnego odnotowano także w przypadku płynności finansowej firm - 112,5 pkt., przy czym wskaźnik ten spadł m/m o 9 pkt. do najniższego poziomu odnotowanego w 2024 r.
Jak wynika z raportu, listopadowy pomiar MIK pokazuje przewagę nastrojów pozytywnych nad negatywnymi jedynie wśród średnich firm - 107,4 pkt. ze wzrostem m/m o 13,2 pkt. Duże przedsiębiorstwa zanotowały spadek wskaźnika o 18,5 pkt. do poziomu 95,4 pkt. Firmy mikro uzyskały wskaźnik 91,3 pkt., a małe 85,5 pkt., odnotowując spadek wartości wskaźnika odpowiednio o: 4,0 i 8,2 pkt.
Duże różnicowanie nastrojów
Z analizy danych z podziałem na branże wynika, że firmy usługowe oraz z branży TSL odnotowały wartość wskaźnika MIK powyżej poziomu neutralnego - odpowiednio 104,4 i 101,5 pkt.). Wzrost m/m poziomu MIK odnotowały tylko przedsiębiorstwa związane z TSL - o 2,9 pkt. W budownictwie - 96,8 pkt., produkcji - 94,8 pkt. oraz handlu - 92,5 pkt. odnotowano spadek wartości MIK, odpowiednio o: 5,7, 20,5 i 2,1 pkt.
W ostatnim kwartale br. widzimy duże różnicowanie nastrojów w polskich firmach. Z jednej strony, trendy wskazują na stopniową poprawę strony przychodowej i popytowej, z drugiej zaś wyniki inwestycyjne i słabnąca systematycznie płynność finansowa mogą budzić zaniepokojenie. Jak zwykle w tym okresie pojawiają się plany podwyżek wynagrodzeń, jednak dla 70 proc. firm wysokie koszty pracy stanowią kluczową barierę w prowadzeniu działalności
— wskazał zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak.
Jak dodał Kubisiak, wyzwaniem dla firm są również ceny energii w przemyśle – czynnik ten wskazało 2/3 badanych.
Wysokie ceny energii nie wpływają pozytywnie na rentowność polskich przedsiębiorstw, która w 2024 r. wyraźnie się pogorszyła. To może przekładać się na niską skłonność do tworzenia nowych miejsc pracy
— zauważył.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/712855-coraz-bardziej-pesymistyczne-nastroje-wsrod-przedsiebiorcow