„Inflacja po odmrożeniu cen energii wzrośnie w 2025 r. do 5,6 proc., a w 2026 r. spadnie do 3,4 proc. – prognozuje NBP w opublikowanym właśnie „Raporcie o inflacji”. Znaczący wzrost inflacji w przyszłym roku zostanie wywołany odmrożeniem cen energii, które zapowiada min. Paulina Hennig-Kloska. Jeśli jednak rząd podejmie inną decyzję, wówczas przy utrzymaniu zamrożenia cen energii inflacja w 2025 r. wyniesie 4,3 proc.
Narodowy Bank Polski opublikował „Raport o inflacji”, zawierający projekcję inflacji i PKB (czyli prognozę uzyskiwaną przy założeniu braku zmian stóp procentowych).Według NBP w najbliższych miesiącach należy oczekiwać utrzymania się wysokiej inflacji.
NBP przygotował dwie wersje projekcji – jedna zakłada całkowite odmrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W takie sytuacji, zgodnie z tzw. centralną ścieżką, inflacja w 2024 r. wyniesie 3,7 proc., w 2025 - 5,6 proc. i 2,7 proc. w 2026 r. Z kolei centralna ścieżka wzrostu PKB przy odmrożeniu cen energii przewiduje, że w 2024 r. wyniesie on 2,7 proc., w 2025 – 3,4 proc., a w 2026 r. 2,8 proc.
Druga wersja projekcji zakłada, że ceny energii pozostaną zamrożone. Wówczas centralna ścieżka inflacji przewiduje również 3,7-proc. wzrost cen w roku 2024, w 2025 r. – 4,3 proc., a w 2026 r. – 2,8 proc. Z kolei centralna ścieżka wzrostu PKB to 2,7 proc. PKB w 2024 r., 3,5 proc. w 2025 r. i 2,9 proc. w 2026 r.
Gospodarka zwalnia, inflacja rośnie
W projekcji bank centralny zwraca uwagę, że polska gospodarka rozwija się wolno.
Przebieg procesów gospodarczych w Polsce przedstawiony w projekcji znajduje się pod wpływem osłabionej aktywności ekonomicznej w strefie euro, zwłaszcza w gospodarce niemieckiej. (…) W kierunku wolniejszego tempa ożywienia krajowej koniunktury oddziałuje jednocześnie wysoki poziom realnej stopy procentowej. W konsekwencji w II połowie br. tempo wzrostu PKB w Polsce będzie prawdopodobnie niższe niż 3 proc. r/r
— wskazano w „Raporcie o inflacji”.
NBP ocenił w publikacji, że w roku 2025 r. oczekiwane jest przyspieszenie dynamiki PKB w Polsce, do czego „przyczyni się silny wzrost napływu funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 oraz z Krajowego Planu Odbudowy”. Jednocześnie jednak stopniowo będzie wygasać wpływ ekspansywnej polityki fiskalnej, podwyższającej dochody do dyspozycji gospodarstw domowych, na dynamikę ich wydatków konsumpcyjnych.
Popyt zagraniczny będzie wspierał krajową koniunkturę jedynie w niewielkim stopniu. (…) w 2026 r. dynamika PKB ponownie obniży się poniżej poziomu 3 proc.
— zauważył bank centralny.
Według NBP w najbliższym czasie inflacja się nie zmniejszy.
W najbliższych kwartałach inflacja CPI będzie kształtować się powyżej przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP, osiągając najwyższy poziom w I kw. 2025 r. (6,6 proc. r/r). Złoży się na to podwyższony poziom dynamiki cen energii i cen żywności. Na wskaźnik inflacji w ujęciu r/r wpływa bowiem odmrażanie cen nośników energii dla gospodarstw domowych oraz niekorzystne warunki agrometeorologiczne, jakie miały miejsce w Polsce wiosną br., podwyższające ceny owoców i warzyw
— ocenił NBP.
Bank centralny spodziewa się jednak, że w dalszej części 2025 roku inflacja będzie spadać, zaś w 2026 r. powróci do przedziału wahań wokół celu. Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.
NBP podał także, że w stosunku do poprzedniej projekcji obecna zakłada nieco wyższą inflację i jednocześnie niższe tempo wzrostu PKB.
Niższy niż w poprzedniej projekcji przebieg ścieżki prognozowanego tempa wzrostu gospodarczego wynika z gorszych od oczekiwań odczytów wskaźników koniunktury w Polsce oraz w jej otoczeniu gospodarczym opublikowanych po zamknięciu projekcji lipcowej
— zaznaczył w raporcie NBP.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/712388-znaczacy-wzrost-inflacji-w-2025-r-nbp-opublikowal-raport