Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada on, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców.
W końcu zrobiliśmy tę oczywistość, to, co było oczekiwane
-powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu, podczas którego przyjęto projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Argumenty Tuska
Szef rządu zaznaczył, że zmiana polega na odejściu od „niemądrego, niemającego nic wspólnego ze składką zdrowotną” mechanizmu naliczania podstawy składki. Donald Tusk przyznał przy tym, że nie ma zamiaru udawać, że ten projekt to „rewolucja” w przepisach.
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości.
O co chodzi?
Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W konsekwencji taka sprzedaż nie będzie zwiększała podstawy obliczenia składki zdrowotnej.
Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Zmiany dotyczyć będą 2,4 mln osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Argumenty ministerstwa
Resort zdrowia, który przygotował propozycje zmian wyjaśnił, że wynika ona ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki zdrowotnej zmodyfikowanej od 1 stycznia 2022 r., czyli od wejścia w życie Polskiego Ładu. Zwrócił też uwagę, że prowadzący działalność postrzegają obecne rozwiązania za niesprawiedliwe, niezwiązane z wynikiem podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorcy.
W uzasadnieniu projektu zauważono, że obecnie brak jest możliwości oszacowania skutków finansowych dla NFZ proponowanych zmian. Będzie się ona jednak wiązała z obniżeniem wpływów z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Wejście w życie przepisów planowane jest na 1 stycznia 2025 r.
Problemy w służbie zdrowia
Warto zauważyć, że pomysły obniżenia tej składki były krytykowane ze względu na ogromny kryzys, który zapanował w służbie zdrowia pod nowymi rządami.
Donald Tusk przekonuje jednak, że służba zdrowia nie ucierpi na tych działaniach.
W sumie, jeśli chodzi też o środki trwałe, to ponad 5 mld zł. Tak, aby NFZ i ochrona zdrowia nie ucierpiały z tego tytułu. Nie pozwolę na żadne manewry przy składce zdrowotnej, jeśli nie będzie gwarancji, że to, co obniżamy w składce, nie zostanie uzupełnione z budżetu tak, by ten rachunek się zgadzał
— zadeklarował szef rządu.
Jednocześnie dodał, że w najbliższych miesiącach sytuacja w ochronie zdrowia będzie „tak czy inaczej - trudna”.
CZYTAJ TAKŻE:
— Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tzw. kasowy PIT
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/711429-rzad-przyjal-projekt-obnizenia-skladki-zdrowotnej