Koreańska agencja zbrojeniowa DAPA podpisała umowę z polską Grupą WB na dostawę amunicji krążącej (dronów kamikadze) Warmate. Podpisano także umowę o współpracy nad nowymi rodzajami amunicji. WB podpisała także umowę z południowokoreańskim koncernem Hanwha umowę wykonawczą, na mocy której powstanie spółka, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych. W ramach kontraktu ma w Polsce powstać fabryka tych pocisków.
W Gyeryongdae w Korei Południowej trwają obecnie targi zbrojeniowe KADEX, na których obecna jest m.in. polska Grupa WB, znana m.in. z produkcji dronów rozpoznawczych FlyEye oraz dronów kamikadze Warmate, które m.in. są z sukcesami używane przez wojska ukraińskie w obronie przed Rosjanami.
Równolegle w Korei Południowej trwa wizyta wiceszefa MON odpowiedzialnego za zbrojenia Pawła Bejdy, który prowadzi rozmowy dotyczące m.in. zakupów i transferu do Polski technologii związanych z produkcją czołgów K2 oraz innego sprzętu, który Polska pozyskuje w Korei Płd; Bejda m.in. spotkał się z przedstawicielami WB na targach.
Drony Warmate 3
Jak poinformowano na profilu firmy na portalu X, podczas targów Grupa WB podpisała umowę na dostawę blisko dwustu dronów Warmate 3 z koreańską agencją zbrojeniową DAPA.
Bezzałogowe systemy uderzeniowe Grupy WB to sprzęt znany i sprawdzony w najtrudniejszych warunkach konfliktu o wysokiej intensywności. Łącznie do Korei trafi blisko dwieście Warmate 3 w odmianach bojowych i treningowych
— czytamy w komunikacie.
Do podpisania umowy doszło w kuluarach Międzynarodowej Wystawy Obronnej Armii Korei (KADEX), która trwa w kwaterze głównej sił zbrojnych Korei Płd. w Gyeryong, ok. 150 km na południe od Seulu. Jak przekazała agencja Yonhap, na mocy umowy ministerstwo planuje rozpocząć dostawy dla armii bezzałogowych bojowych statków powietrznych Warmate w listopadzie i wdrożyć je do końca tego roku.
Reakcja koreańskich mediów
Południowokoreańskie media zwracały wcześniej uwagę, że w związku ze wzrostem napięć na Półwyspie Koreańskim i groźbami Korei Północnej, Korea Płd. musi wprowadzić drony w armii na masową skalę. Obecnie jej wojsko posiada ich ok. 10 tys. Taką liczbę bezzałogowców Ukraina zużywa w ciągu miesiąca w wojnie z Rosją, „dlatego pilnie potrzebne jest masowe wprowadzenie (do służby) małych dronów kamikadze” - pisał dziennik „Donga Ilbo” w lipcu.
Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone analizy dotyczące tego, które drony można szybko dostarczyć i polskie były jedyną odpowiedzią
— powiedział urzędnik cytowany przez Yonhap, zauważając, że Polska stale dostarcza takie drony Ukrainie w wojnie z Rosją.
Biorąc pod uwagę, że polski rząd jest bardzo zainteresowany rozszerzeniem swoich możliwości produkcyjnych w zakresie systemów uzbrojenia, nasz zakup polskich systemów uzbrojenia będzie stanowić element obustronnej formę współpracy
— powiedział urzędnik ministerstwa.
Jak zwraca uwagę agencja Yonhap południowokoreański minister obrony Kim Jong Hjun i polski wiceminister obrony Paweł Bejda zaaprobowali taką współpracę podczas spotkania w środę przy okazji targów KADEX, gdy omawiali sposoby wzmocnienia dwustronnych stosunków w zakresie uzbrojenia i obrony.
Pociski
To nie jedyna umowa podpisana w Korei Południowej. Grupa WB podpisała z południowokoreańskim koncernem Hanwha umowę wykonawczą, na mocy której powstanie spółka, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych. W ramach kontraktu ma w Polsce powstać fabryka tych pocisków.
Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały dzisiaj na targach KADEX w Korei Południowej umowę wykonawczą dotyczącą zasad powołania spółki joint venture, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski
— podano w komunikacie WB opublikowanym w środę na portalu X.
Z kolei MON poinformowało, że chodzi o rozpoczęcie w Polsce produkcji pocisków rakietowych CGR-080 kalibru 239 mm, o zasięgu ok. 80 km.
Pociski te to jeden z podstawowych typów amunicji wykorzystywanych w polskim wojsku wyrzutniach rakiet HOMAR-K, które oparte są o koreański system K239 Chunmoo, produkowanych przez Hanwhę. Docelowo do polskiej armii ma trafić niemal trzysta takich wyrzutni, dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego zapasu amunicji do nich.
W toku realizacji kontraktu przewidywana jest budowa fabryki, której docelowe moce wytwórcze amunicji osiągną pułap kilku tysięcy pocisków rakietowych typu CGR-080 w skali roku
— wskazano w komunikacie MON.
Zaznaczono, że umowa obu firm przewiduje transfer technologii produkcji kierowanych pocisków rakietowych, wyposażenie linii technologicznej, a także przekazanie licencji do produkcji pocisków. „Wypracowane podejście polsko-koreańskiego przemysłu jest kolejnym krokiem do uzyskania autonomii w zakresie produkcji pocisków rakietowych i możliwości w obszarze odstraszenia potencjalnych agresorów” - oceniło MON.
**Do polskich jednostek artyleryjskich w 16. i 18. dywizji zmechanizowanej już trafiło ok 40. pierwszych wyrzutnie HOMAR-K, czyli systemy wyrzutni K239 Chunmoo osadzone na ciężarówkach Jelcza i m.in. wyposażone w polski system zarządzania TOPAZ.
WB
Grupa WB to jedna z największych w Polsce prywatnych firm działających w sektorze obronnym. Dostarcza do polskiego wojska m.in. systemy komunikacji i zarządzania walką dla artylerii - w tym np. armatohaubic Krab czy moździerzy samobieżnych Rak (system TOPAZ), systemy łączności dla wojsk lądowych - instalowane m.in. transporterach Rosomak w różnych konfiguracjach, a także systemy bezzałogowe, w tym rozpoznawcze drony FlyEye oraz amunicję krążącą (tzw. drony kamikadze) Warmate.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/708394-koreanczycy-kupili-polskie-drony-warmate