Budownictwo komunalne, społeczne i własnościowe to kierunki programu mieszkaniowego Ministerstwa Rozwoju i Technologii - powiedział dziś minister resortu Krzysztof Paszyk, poseł PSL. Dodał, że jutro mają zapaść decyzje ws. projektów mieszkaniowych resortu.
Budownictwo komunalne, budownictwo społeczne, budownictwo własnościowe - to są kierunki programu mieszkaniowego Ministerstwa Rozwoju i Technologii
— powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, pytany na dzisiejszej konferencji prasowej o to, czy projekt kredytu naStart jest już nieaktualny.
Jak dodał, to trzy filary „kompleksowego programu mieszkaniowego”, który jest „przedmiotem rozmów koalicji” i „wielomiesięcznych konsultacji”.
Będą dopłaty do kredytów mieszkaniowych?
Paszyk przekazał, że program mieszkaniowy jest obecnie konsultowany wewnątrz rządu, również w kontekście znalezienia środków na jego „jak najbardziej efektywną realizację” od 1 stycznia przyszłego roku. Dodał, że jutro będą podejmowane decyzje ws. projektów mieszkaniowych proponowanych przez MRiT. Dodał, że szczegóły w przyszłym tygodniu ma zaprezentować wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.
Na pewno jutro się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów nie zbierze, w związku z tym, że mamy posiedzenie rządu i jest bardzo podobne, że w czwartek to posiedzenie się odbędzie” — powiedział szef MRiT.
W zeszłym tygodniu MRiT poinformowało PAP, że przygotowany przez resort pakiet rozwiązań, mający na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa, będzie w tym tygodniu przedmiotem prac KERM.
Według wcześniejszych zapowiedzi nowy kredyt mieszkaniowy naStart, który ma zastąpić Bezpieczny Kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, ma zapewnić finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Zgodnie z propozycją warunkiem uzyskania dopłat w ramach projektu ma być spełnienie kryterium dochodowego, które oparto o pierwszy próg podatkowy, czyli roczny dochód na poziomie 120 tys. zł brutto.
W programie kryterium to ma być modyfikowane wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego. Przekroczenie limitów nie będzie jednak oznaczać wykluczenia z programu - kredytobiorcy, których gospodarstwa domowe przekroczą limit, będą mogły również otrzymać nowy kredyt, jednak w ich przypadku dopłata będzie pomniejszana. Bezdzietni uzyskają dopłatę do rat z oprocentowaniem 1,5 proc. Rodziny z jednym dzieckiem - 1 proc., z dwojgiem 0,5 proc., a z trojgiem i więcej - 0 proc. Kredyt naStart ma być udzielany na okres co najmniej 15 lat, ze stopą oprocentowania na poziomie stałym ustalonym na okres 60 miesięcy.
Pakiet deregulacyjny
Paszyk poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej pakietowi deregulacyjnemu, że resort chciałby skrócić kontrole i ukrócić fikcyjne kontrole, które - jego zdaniem - są głównym problemem i wpływają na ciągłość pracy przedsiębiorstw.
Minister zapowiedział, że pierwszy projekt ustawy z pakietu będzie gotowy po wakacjach sejmowych.
Po wakacjach sejmowych będzie gotowy pierwszy projekt ustawy z pakietu deregulacyjnego
— zapowiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Szef MRiT wskazał, że resortowi zależy na wprowadzeniu m.in. regulacji umożliwiających podpisywanie umów leasingu online.
Paszyk zapewnił, że będą przestrzegane dobre zasady legislacji gospodarczej, w związku z tym przewidziane będzie półroczne vacatio legis dla projektowanych zmian.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/703802-mrit-oglosilo-program-mieszkaniowy-i-pakiet-deregulacyjny