Na rynkach światowych rośnie cena złota. Za uncję tego szlachetnego kruszcu trzeba zapłacić już prawie 2,6 tys. dol. Wraz ze wzrostem cen rośnie wartość polskich aktywów rezerwowych. Narodowy Bank Polski od kilku lat inwestuje w złoto. Po lipcowych zakupach stanowi ono blisko 15 proc. polskich rezerw.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec lipca br. wartość aktywów w złocie wynosiła, dokładnie 14,8 proc. NBP podało, że w lipcu zwiększyły zasoby do 12,593 mln uncji. Dla porównania w czerwcu w zasobach banku było 12,133 mln. Czyli w ciągu miesiąca przybyło, w skarbcu 0,46 mln uncji, co daje około 14,3 ton.
Według danych World Gold Council po lipcowych zakupach Narodowy Bank Polski posiada w skarbcu złoty o wartości 30,5 mld dolarów
Efekt inwestowania w złoto jest bardzo dobry. Ceny tego cennego kruszcu osiągają historyczne rekordy. Tylko od początku roku złoto zdrożało o ponad 23 proc.
Polska liderem
Narodowy Bank Polski jest liderem, jeżeli chodzi o zakupy złota na świecie. Na kolejnych miejscach pod względem ilości nabytego złota były: Indie (18,7 ton kupionych w pierwszym półroczu), Turcja (14,6 ton), Uzbekistan (7,5 tony) i Czechy (+5,9 ton). Może nie są to najwyżej rozwinięte kraje świata, tak czy inaczej, patrząc na wzrost cen złota, widać, że postępowały słusznie.
Polska w swoich rezerwach ma obecnie prawie 392 ton złota. To daje nam 15. miejsce, jeżeli chodzi o największą ilość posiadanego złota. W ilości cennego kruszcu jesteśmy wyżej niż Portugalia, zbliżamy się do Tajwanu (423 tony na koniec czerwca), ale również do Europejskiego Banku Centralnego (506,5 tony)
Inwestorzy zainteresowani Polską
Polskie złoto jest powiązane z polskim złotym, co dla inwestorów daje gwarant stabilizacji, podczas gdy inne kraje masowo drukują pieniądze. Ten czynnik zachęca inwestorów do inwestowania w Polsce. A siła naszej waluty przekłada się m.in. pośrednio na ceny paliw na stacjach. Do dolara złoty umocnił się w tym roku o 2,2 proc., a do euro o 1,4 proc. Odkąd złoto drożeje na obecnej fali wzrostowej, czyli od listopada 2022 r. złoty umocnił się względem dolara o 14,3 proc., a do euro o 8,4 proc.
Łączne zasoby wszystkich banków centralnych świata, których dane zbiera WGC, wynoszą 35 tys. 619 ton złota, czyli 1 mld 145 mln uncji. Według obecnej ceny rynkowej taka ilość kruszcu warta jest obecnie 2 bln 908 mld dol. amerykańskich. Dla porównania wartość rynkowa kryptowalut to 2,1 bln dol.
CZYTAJ TAKŻE Narodowy Bank Polski: W maju przybyło złota w rezerwach banku centralnego. Chodzi o ponad 0,33 mln uncji
md/businessinsider.com.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/703268-nbp-liderem-w-zakupach-zlota-na-swiecie-mocny-zloty