Usługi remontowo-budowlane są objęte podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%. W niektórych przypadkach może ona jednak zostać obniżona do 8%. Oznacza to wymierne korzyści dla inwestora! Co zrobić, aby zapłacić niższy podatek? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Opodatkowanie usług budowlanych
Zgodnie z obowiązującym prawem podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%. Niektóre czynności wchodzące w skład usług budowlanych objęte są jednak stawką preferencyjną w wysokości 8%. Dotyczy to dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy i robót konserwacyjnych. Zgodnie z ustawą VAT, prace te muszę być przeprowadzane w obiektach (lub ich częściach) zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Preferencyjna stawka VAT na usługi budowlane – kiedy można zastosować stawkę 8%?
Stawka 8% VAT na usługi budowlane znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych) i lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych. Muszą być one wymienione we właściwych działach Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych i nie przekraczać powierzchni:
• 150 m2 w przypadku mieszkania,
• 300 m2 w przypadku domu jednorodzinnego.
Kiedy VAT 8, a kiedy 23%? Preferencyjna stawka dotyczy wyłącznie wymienionych wcześniej prac (np. remontu, budowy, modernizacji itd.). Oznacza to między innymi takie usługi jak:
• ciężkie roboty budowlane (np. prace ziemne czy wylewanie fundamentów),
• prace budowlane (np. stawianie ścian),
• prace montażowe (np. montaż okien i drzwi),
• prace remontowe (np. malowanie ścian czy układanie podłóg),
• prace modernizacyjne (np. budowa szaf wnękowych na wymiar),
• prace instalacyjne (np. montaż instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej).
Inne usługi – takie jak sprzedaż materiałów budowlanych – zostaną natomiast objęte stawką 23% VAT. Będzie ona dotyczyła również wszelkich prac prowadzonych poza bryłą obiektu mieszkalnego, a więc na przykład budowy ogrodzenia, instalacji przewodów w ogrodzie itp.
Jaka stawka VAT na usługi budowlane wykonywane przez podwykonawców?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby preferencyjny VAT budowlany stosowali także podwykonawcy. Jeśli ich usługi spełniają kryteria opisane powyżej, tacy przedsiębiorcy mogą wystawiać swoim zleceniodawcom faktury z 8%-ową stawką VAT. Warto jednak pamiętać, że nie znajdzie ona zastosowania w przypadku żadnych prac przygotowawczych do budowy (a więc np. projektowania, prac kartograficznych czy nadzoru inwestorskiego).
Jak kupić materiały budowlane z 8% VAT?
Choć wspomnieliśmy o tym, że sprzedaż materiałów budowlanych nie kwalifikuje się do preferencyjnej stawki VAT, to istnieje sposób, aby mimo wszystko z niej skorzystać. Jak to zrobić? Wystarczy zdecydować się na kompleksowe usługi budowlane. W takim przypadku to wykonawca zajmuje się zakupem niezbędnych materiałów i dolicza ich koszt do faktury, którą wystawia klientowi za prace remontowe, modernizacyjne itd. W ten sposób inwestor może zaoszczędzić aż 15% na podatku VAT.
Wystawianie faktur na usługi budowlane – zasady wystawiania faktur
Aby można było skorzystać z preferencyjnej stawki VAT na roboty budowlane, firma wystawiająca fakturę musi być płatnikiem tego podatku. W dokumencie powinna uwzględnić usługi, które kwalifikują się do 8%-owego VAT-u. Jeśli jednym z jej zadań był na przykład zakup materiałów budowlanych, może doliczyć ich koszt do innej pozycji, traktując ją jako usługę kompleksową.
Warto też zastanowić się, jak postępować w przypadku, gdy nieruchomość przekracza dozwolone ograniczenia powierzchni (150 lub 300 m2). W takiej sytuacji inwestor nie musi wcale ponosić pełnych kosztów podatku VAT. Nadal ma prawo skorzystać z preferencyjnej stawki, ale tylko w części odpowiadającej dopuszczalnemu limitowi. Pozostała część, czyli udział odpowiadający nadwyżkowej powierzchni, objęta zostanie stawką 23%. W celu skorzystania z tego rozwiązania konieczne będzie wystawienie faktury, w której każda kwota zostanie rozbita na dwie stawki VAT.
Usługi budowlane – cennik, sprawdzone firmy budowlane
Zastanawiasz się, jak wyglądają cenniki usług budowlanych? Zgodnie z danymi portalu kb.pl, średnie ceny prezentują się następująco:
• budowa ścian fundamentowych – 85 – 100 zł/m2,
• murowanie ścian nośnych – 80 – 140 zł/m2,
• budowa stropu drewnianego – 58 – 100 zł/m2,
• wylewka samopoziomująca – 35 – 55 zł/m2,
• układanie płytek na podłodze – 90 – 130 zł/m2.
Jeśli chcesz oszczędzić na budowie domu, skorzystaj z preferencyjnej stawki VAT na usługi budowlane. Zapoznaj się z ofertami dostępnymi w sieci i znajdź odpowiedniego wykonawcę, który wystawi Ci fakturę za kompleksowe usługi objęte 8%-owym VAT-em!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/696703-ile-wynosi-podatek-vat-na-uslugi-budowlane