Stopa bezrobocia w maju 2024 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, obniżanie się bezrobocia to teraz w głównej mierze efekt demografii. Maj może być ostatnim miesiącem, w którym stopa bezrobocia się obniżyła. Kolejne przedsiębiorstwa zapowiadają redukcję zatrudnienia.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 776,6 tys. wobec 797,1 tys. osób miesiąc wcześniej. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,0 proc.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejny „sukces” półrocznych rządów Tuska: Wzrost sprzedaży „chwilówek” o ponad 100%
Fala zwolnień, bezrobocie wzrośnie
Jak zauważył ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka opublikowany odczyt GUS ws. bezrobocia, to efekt wywołany głownie przez demografię.
Bezrobocie po chwilowym, niewielkim wzroście na początku roku kontynuuje marsz w dół. W maju wyrównany został rekord z lata 2023 roku i stopa bezrobocia wyniosła 5 proc. Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników
— wskazał Mariusz Zielonka.
Maj może się okazać ostatnim miesiącem, w którym stopa bezrobocia nie wzrosła. Na koniec tego miesiąca aktualnych było 16,2 tys. ogłoszonych planowanych zwolnień grupowych pracowników (w tym 0,4 tys. osób z sektora publicznego), zgłoszonych przez 175 zakładów. Tylko w samym maju zwolnienia zadeklarowały 42 zakłady i miały one dotknąć prawe 2 tys. pracowników. W kwietniu było to 43 zakłady i 2,375 tys. osób.
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/696698-w-maju-stopa-bezrobocia-nizsza-od-kwietniowej