Podczas zakończonego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie — poinformował bank centralny.
W środę zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie.
Stopa referencyjna
Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ekonomiści jednoznacznie: konsumpcja prywatna mocno przyspieszyła, podczas gdy dynamika inwestycji wyraźnie spadła
Przyczyny decyzji
W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji. W efekcie w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP (2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 pkt proc. - PAP)”
– wskazano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP.
W opinii RPP również inflacja bazowa – po wyłączeniu cen energii i żywności – będzie się utrzymywać na poziomie niższym niż w poprzednich kwartałach, ale nadal pozostanie wyższa od głównego wskaźnika inflacji.
W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym
– poinformowano w komunikacie RPP. (PAP)
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/694303-jest-decyzja-w-sprawie-stop-procentowych-rpp-zadziwila