Struktura PKB była kierunkowo zgodna z oczekiwaniami — mocno przyspieszyła konsumpcja prywatna (do 4,6 proc. rdr. z 0,0 proc. rdr.), a dynamika inwestycji wyraźnie spadła (do -1,8 proc. rdr. z +15,8 proc. rdr. w 4 kw. 2023r.) — wskazali ekonomiści PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
Produkt Krajowy Brutto Polski w I kwartale 2024 r. wzrósł o 2 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu ze wzrostem o 1 proc. w IV kwartale 2023 r.
— poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W szacunku flash GUS podawał, że PKB w I kw. wzrósł o 1,9 proc. rdr.
Według ekspertów PKO BP wzrost konsumpcji prywatnej był konsekwencją przyspieszenia dynamiki realnych dochodów (w 1 kw. br. wynagrodzenia zwiększyły się realnie o 11,5 proc. rdr. z 5,5 proc. rdr. w 4 kw. 2023 r.), ale „okazał się wyższy od oczekiwań (kons.: 3,3 proc. rdr., PKOe: 3,5 proc. rdr.). Sugeruje to, że ożywienie w usługach konsumpcyjnych było równie silne, jak wzrost sprzedaży detalicznej” — przekazano w komentarzu.
Wysoka dynamika konsumpcji publicznej
Jednocześnie w 1 kw. br. utrzymała się wysoka dynamika konsumpcji publicznej (10,9 proc. rdr.).
Szacujemy, że do końca br. wzrost konsumpcji ogółem (w 1 kw. br. przekraczający 5 proc. rdr.) utrzyma się na wysokim poziomie i będzie wspierany głównie wydatkami gospodarstw domowych, przy spowolnieniu dynamiki spożycia publicznego
— podano w komentarzu.
W kolejnych kwartałach oczekujemy powrotu wzrostu inwestycji. W okresie przejściowym między perspektywami unijnymi łagodząco oddziaływać powinien napływ środków z KPO, aczkolwiek w większej skali nastąpi on dopiero pod koniec roku
— podkreślili ekonomiści PKO BP.
Prognoza wzrostu PKB w 2024
Zaznaczyli, że „początek roku przyniósł złagodzenie negatywnych tendencji po stronie zmiany poziomu zapasów, które wciąż się obniżają, ale ich negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w 1 kw. br. ograniczył się do -2,8 pp (wobec -6,4 pp w 4 kw. 2023 r.). Jednocześnie wzrost gospodarczy był wciąż wspierany przez eksport netto, który w 1 kw. br. dodał do dynamiki PKB 0,4pp” .
Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w 2024 o 3,7 proc. rdr., zakładającą stopniowe przyspieszenie jego dynamiki do ok. 5,0 proc. rdr. pod koniec roku. Motorem odbicia będzie popyt krajowy, w tym przede wszystkim konsumpcja prywatna, do której w 2 kw. br. powinny dołączyć inwestycje (wspierane KPO)
— przekazano w komentarzu.
Wzrost aktywności gospodarczej
W kolejnych kwartałach obserwowane będzie przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej
— ocenili w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS ekonomiści banku Credit Agricole.
W komentarzu do danych GUS ekonomiści banku Credit Agricole przekazali, że do umiarkowanego odbicia aktywności między IV kwartałem 2023 r. a I kwartałem br. przyczynił się głównie wzrost wartości dodanej w usługach rynkowych — przede wszystkim w kategoriach takich jak „transport i gospodarka magazynowa”, „handel; naprawa pojazdów samochodowych”, „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; administrowanie i działalność wspierająca” oraz „obsługa rynku nieruchomości”.
W kwartale odnotowano jednocześnie silny spadek odsezonowanej wartości dodanej w budownictwie (-5,7 proc. kw/kw) i przetwórstwie przemysłowym (-2,7 proc.).
Wzrost wkładu przyrostu zapasów
Jako główny czynnik zwiększenia dynamiki PBK pomiędzy IV i I kwartałem eksperci wskazali na wzrost wkładu przyrostu zapasów z -6,4 pkt. proc. w IV kwartale do -2,8 pkt. proc. w I kwartale.
Ograniczanie przyrostu zapasów przez przedsiębiorstwa było nadal czynnikiem hamującym wzrost PKB w I kw., jednak wpływ tego czynnika zmniejszył się
— podano w komentarzu.
Ekonomiści z Credit Agricole oczekują, że w kolejnych kwartałach, wraz z dalszym ożywieniem popytu konsumpcyjnego, skłonność firm do zmniejszania zapasów będzie maleć, co znajdzie odzwierciedlenie w dodatnim wkładzie przyrostu zapasów do dynamiki PKB.
Do wzrostu dynamiki PKB w I kw. w porównaniu z IV kw. ub. r. przyczynił się również wyższy o 2,7 pkt. proc. wkład spożycia prywatnego. Tempo wzrostu konsumpcji zwiększyło się do 4,6 proc. r/r w I kw. (najwyżej od II kw. 2022 r.) wobec 0,0 proc. w IV kw. W rezultacie odsezonowany poziom spożycia prywatnego ukształtował się na najwyższym poziomie w historii (0,3 proc. powyżej dotychczasowego maksimum lokalnego z II kw. 2022 r.). Konsumpcja była dynamizowana przez silny wzrost realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika konsumpcji utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie, wspierana przez wysoką dynamikę wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw i podwyżki płac w sferze budżetowej
— wskazali ekonomiści.
Spadek dynamiki inwestycji
Dodali, że dynamika inwestycji zmniejszyła się do -1,8 proc. r/r w I kw. z 15,8 proc. w IV kw.
Uważamy, że głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia aktywności inwestycyjnej w I kw. była ograniczona absorbcja środków unijnych w ramach wieloletniej perspektywy finansowej UE 2021-2027
— podali ekonomiści.
Według Credit Agricole, wzrost PKB był w I kw. ograniczany przez niższy wkład eksportu netto (0,4 pkt. proc. wobec 2,4 pkt. proc. w IV kw.).
Ograniczone ożywienie popytu krajowego (1,7 proc. r/r w I kw. wobec -1,5 proc. w IV kw.) znalazło odzwierciedlenie w tylko nieznacznym wzroście dynamiki importu z -0,5 proc. r/r do -0,1 proc. w I kw. Jednocześnie dynamika eksportu obniżyła się do 0,5 proc. r/r w I kw. z 3,6 proc. w IV kw., co jest spójne z tendencjami stagnacyjnymi obserwowanymi u głównych partnerów handlowych Polski
— wyjaśniono.
Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym w kolejnych kwartałach zaobserwujemy przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej. (…) Dzisiejsze dane o PKB są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji
— podano w komentarzu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wysoka inflacja wciąż daje o sobie znać, a Petru radzi: „Trzeba będzie podnieść ceny usług. Jestem za tym, żeby ceny były prawdziwe”
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/694030-spadla-dynamika-inwestycji-ekonomisci-nie-maja-watpliwosci