Nowoczesność w świecie akademickim może być rozumiana dwojako – są uczelnie, które widzą swoje „unowocześnienie” w bezrefleksyjnym kopiowaniu wzorców opartych na przesłankach ideologicznych oraz takie które stawiają sobie w tym obszarze zdecydowanie bardziej ambitne cele, powiązane z podnoszeniem jakości kształcenia. Do tych drugich z pewnością zalicza się Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, która uruchomiła jedne z pierwszych w Polsce studiów podyplomowych w obszarze futurologii, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.
Nowe, interdyscyplinarne kierunki na jakich można podjąć studia w SGMK to „Communications and strategic foresight / Komunikacja i strategic foresight (prognozowanie strategiczne)” oraz „Cybersecurity and security of financial and public institutions (AI) / Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji finansowych i publicznych (AI)”. Zajęcia ruszą już w połowie czerwca, a nabór na obydwa kierunki potrwa do 5 czerwca.
Jak zapewnia Szkoła - wykłady będą prowadzone przez naukowców praktyków, specjalistów w swoich dziedzinach z najlepszych ośrodków naukowych na świecie i w Polsce. Analizując listą naukowców, z którymi do tej pory udało się nawiązać SGMK skuteczną współpracę, zwłaszcza przy okazji kongresu „Futurist of the Year 2024”, a także cyklu wykładów wygłaszanych przez laureatów Nagrody Nobla, można być pewnym, że nie jest to tylko „chwyt reklamowy” uczelni.
Kierunek „Communications and strategic foresight / Komunikacja i strategic foresight (prognozowanie strategiczne)” jest jednym z pierwszych studiów podyplomowych w Polsce w tym obszarze.
„Interdyscyplinarność jest kluczowym elementem toku studiów, łączy różnorodne dziedziny w celu zrozumienia złożonych zjawisk komunikacyjnych i przyszłych trendów. To klucz do współpracy w różnych obszarach prowadzanej przez naukowców, menadżerów, ekspertów. Absolwent tego kierunku zdobędzie wiedzę do bycia innowatorem w rozwiązywaniu problemów strategicznych oraz będzie gotów stawić czoła wyzwaniom rewolucji cyfrowej przodując w dyskusjach o przyszłości”
— czytamy na stronie SGMK.edu.pl
Z kolei program studiów podyplomowych “Cybersecurity and security of financial and public institutions (AI) / Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji finansowych i publicznych (AI)” przy wykorzystaniu AI obejmuje szeroki zakres wiedzy z obszaru bezpieczeństwa państwa, gromadzenia i zabezpieczania informacji oraz polityki bezpieczeństwa. Skupia się także na zagadnieniach wywiadu gospodarczego i reagowania na zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestępczości.
„Studia przygotują przyszłych specjalistów, uwzględniając współczesne wyzwania w obliczu sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa, do pracy w sektorze publicznym i prywatnym oraz do udziału w zapewnianiu bezpieczeństwa instytucji”
— podkreśla Szkoła.
Rekrutacja na oba kierunki studiów podyplomowych potrwa do 5 czerwca br. z możliwością wydłużenia składania aplikacji. Szczegółowy opis oferty studiów wraz z informacją nt. procesu rekrutacji jest dostępny na stronie internetowej SGMK www.sgmk.edu.pl/rekrutacja
Warto przypomnieć, że Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest stosunkowo nowym ośrodkiem akademickim na mapie Europy Środkowej, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.
Oprócz opisanej wyżej rekrutacji na nowe kierunki studiów podyplomowych Szkoła otwiera także nabór na kolejną edycję studiów MBA. Pierwsze zajęcia na kierunku „Bankowość i system finansowy” rozpoczną się już pod koniec czerwca.
„Absolwent kierunku MBA - Bankowość i System Finansowy zyska wysokie umiejętności zarządzania w obszarze ekonomii, bankowości i systemów finansowych. Będzie gotowy do roli członka organów statutowych, dyrektora spółek lub menedżera w instytucjach finansowych. Dzięki wykładom uznanych praktyków rynku, zdobędzie niezbędne umiejętności do skutecznego funkcjonowania w biznesowym środowisku”
— czytamy na SGMK.edu.pl
Szkoła przypomina, że w poprzedniej edycji studiów podyplomowych MBA w SGMK ok. 50 proc. wykładowców stanowili naukowcy z zagranicy, m.in. tacy jak: prof. Harold James z Princeton University, prof. Fabio Ghironi z University of Washington, prof. Barry Eichengreen z University of California w Berkeley.
Rekrutacja na studia MBA także potrwa do 5 czerwca br. z możliwością wydłużenia składania aplikacji. Szczegółowy opis oferty studiów wraz z informacją nt. procesu rekrutacji jest dostępny na stronie internetowej SGMK https://www.sgmk.edu.pl/mba/
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/692959-nabor-sgmk-na-kierunki-powiazane-z-wyzwaniami-przyszlosci