Z informacji, które padły podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych wynika, że Związek Banków Polskich, zajmujący się „ochroną interesów” bankowych, zamierza apelować o reformy mające poprawić sytuację banków. W czasie, gdy ZBP zamierza wnosić o ułatwienie bankom – notującym rekordowe zyski – funkcjonowania, senatorowie Koalicji Obywatelskiej odwołują z funkcji wiceprzewodniczącego senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, Grzegorza Biereckiego (PiS).
Za przyczynę wniosku o odwołanie wiceprzewodniczącego Grzegorza Biereckiego, Kazimierz Kleina podał uzasadnienie pisemne wyroku, jaki zapadł w związku ze sprawą pobicia Wojciecha Kwaśniaka. Przewodniczący komisji, upewniając się wcześniej, że na sali posiedzeń znajduje się kamera stacji TVN24, odczytał fragment uzasadnienia wyroku, w którym sąd zauważa, że Grzegorz Bierecki podaje w wątpliwość wiarygodność Wojciecha Kwaśniaka.
Mamy do czynienia z wyrokiem nieprawomocnym
— zauważył Grzegorz Bierecki, przypominając, że złożone przez siebie zeznania składał pod przysięgą, a odwołanie go będzie złamaniem dobrego obyczaju parlamentarnego i ustaleń między klubami.
Bierecki zwrócił też uwagę na fakt że wobec Kwaśniaka toczy się nadal drugi proces, w którym jest on podejrzany o zaniedbania mające doprowadzić do wycieku prawie dwóch miliardów złotych ze SKOK-u Wołomin.
Biorąc pod uwagę fakt, że osoba oskarżona ma prawo kłamać, mój status jako świadka zobowiązanego do mówienia prawdy, jest znacznie bardziej poważny
— podkreślał.
Afera SKOK Wołomin
Przypomnijmy: sprawa SKOK-u Wołomin to jedna z największych, niewyjaśnionych afer rządów PO-PSL. Chodzi o prawie dwa miliardy złotych, które wyciekły z nadzorowanego przez Kwaśniaka – jako wiceprzewodniczącego KNF – SKOK-u.
Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że podjęcie w porę działań przez KNF mogłoby zapobiec stratom poniesionym przez Kasę i kilkadziesiąt tysięcy jej klientów. Komisja zaniechała takich działań, mimo że dysponowała informacjami, że w SKOK-u Wołomin dochodzi do przestępstwa prania brudnych pieniędzy, co zagraża bezpieczeństwu funduszy zgromadzonych przez jej klientów
— mówił Bogdan Święczkowski w 2018 roku prezentując materiał zebrany w sprawie zaniedbań KNF.
Grzegorz Bierecki zwrócił także uwagę na dodatkowy i znacznie poważniejszy aspekt, który mógł przyczynić się do odwołania go.
Opiera pan ten wniosek o oczekiwania środowiska bankowego
— mówił Bierecki.
Widziałem wypowiedzi przedstawicieli Związku Banków Polskich, którzy będą tu na następnym posiedzeniu, że chcieliby mnie ukarać za najróżniejsze rzeczy. Widziałem także prezentację, którą będą tutaj przedstawiali, gdzie oczekują zwolnienia banków z opodatkowania, obniżenia składek itd. To ja byłem przewodniczącym komisji budżetu i finansów w czasie, kiedy te obciążenia dla banków wchodziły, więc rozumiem, że to środowisko chciałoby mnie wyeliminować z prac tej komisji. Zapewniam, że będę kontynuował moją pracę
— podkreślał Grzegorz Bierecki.
Senator Kleina zaprzecza
Kleina zaprzecza oczywiście jakimkolwiek powiązaniom decyzji komisji budżetu i finansów ze zmianami legislacyjnymi, „które miałyby nastąpić po odwołaniu Grzegorza Biereckiego z funkcji wiceprzewodniczącego komisji”.
Zaprzeczył także, jakoby kwestię tego wniosku omawiał podczas spotkania z zarządem Związku Banków Polskich.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/692590-senatorowie-ko-zawlaszczaja-komisje-budzetu-i-finansow