Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W przypadku budownictwa wynik ten osiągnął 13,3 proc. Analityk Państwowego Instytutu Ekonomicznego Dawid Sułkowski ocenił, że w obu tych segmentach wynik jest gorszy niż przewidywany. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk zwrócił zaś uwagę na dane GUS dot. bezrobocia, które „w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,1 proc.”. „To wygląda na niewiele, ale to mierzy się w tysiącach miejsc pracy” – zaalarmował polityk.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w marcu o 1,5 proc. rdr i o 6,5 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu 2023 roku i o 5,5 proc. niższym w porównaniu z lutym br.
GUS udostępnił też wyniki produkcji przemysłowej w poszczególnych sektorach. Górnictwo i wydobywanie odnotowało w marcu spadek o 13,1 proc. rdr. i o 4 proc. mdm, a w lutym zaś spadek o 2,3 rdr i wzrost o 5 proc. mdm. Przetwórstwo przemysłowe zarejestrowało w marcu spadek o 6,3 proc. rdr i wzrost o 4 proc. mdm, a w lutym również wzrost o 3,8 proc. rdr i o 1,4 proc. mdm. Jeśli chodzi o wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, to w marcu odnotowano wzrost o 0,1 proc. rdr i o 1 proc. mdm, natomiast w lutym – spadek o 4,2 proc. rdr i 12,9 proc. mdm. W sektorze dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji zarówno odnotowano wzrost – w marcu wynosił on: 6,2 proc. rdr i 5,5 proc. mdm, a w lutym – 9,8 proc. rdr i 2,1 proc. mdm.
GUS podał też, że spadek produkcji w marcu odnotowano w 26 działach gospodarki na 34. Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 29,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 25,9 proc., w produkcji napojów – o 13,8 proc., metali – 12,5 proc., wyrobów z metali – o 10,3 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 9,6 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 9,3 proc., mebli – o 8,1 proc. Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2023 roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 7,5 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,5 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 2,1 proc.
Do udostępnionych danych GUS odniósł się Zbigniew Kuźmiuk, zwracając uwagę na kwestię bezrobocia.
Mamy dane GUS-u za ostatni miesiąc, dotyczące kształtowania się bezrobocia. Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Miesiąc do miesiąca o 0,1 proc. To wygląda na niewiele, ale to mierzy się w tysiącach miejsc pracy. Z tego co publikują media, wszystko wskazuje na to, że jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii
– wskazał polityk PiS, przypominając, że „od 1 lipca te rozwiązania wejdą w życie.
PIE: Wyniki produkcji nie są zadowalające
Do opublikowanych przez GUS danych dot. produkcji przemysłowej w marcu odniósł się analityk PIE. Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2024 r. spadła o 13,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 19,1 proc.
W ocenie eksperta Sułkowskiego choć wyniki te są negatywne, to jest to efekt mniejszej liczby dni roboczych w marcu. Jego zdaniem, w następnych miesiącach, w wyniku poprawy sytuacji finansowej konsumentów i spadku inflacji, analogicznie poprawią się wyniki w branży przemysłowej. Dodał również, że poprawa aktywności w przemyśle, połączona ze wzrostem cen ropy, będzie skutkować ponownym nasileniem się presji kosztowej.
Poprawie aktywności sprzyja niska presja kosztowa – indeks PPI spadł w marcu o 9,6 proc. r/r. Ceny produkcji przemysłowej znajdują się w deflacji od połowy 2023 r. W przetwórstwie – największej części przemysłu – wyroby przemysłowe staniały o 8,5 proc. r/r. Niemniej trend ten powoli ulega wyczerpaniu
– zauważył ekspert. Przestrzegł jednak przed słabą aktywnością w strefie euro, która osłabi wyniki eksporterów. Potwierdzają to złożone w lutym zamówienia, których wartość spadły o 2.7 proc.
W wyniku zwiększenia stóp procentowych, jak również przestoju w inwestycjach unijnych, spadła produkcja budowlano-montażowa o 13,3 proc. r/r (z przewidywanymi -4,3 proc.) Kwestia ta dotyczy zarówno budynków (-16,1 proc. r/r), jak również obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-17,8 proc. r/r). Ekspert prognozuje, że w najbliższych miesiącach aktywność w branży budownictwa pozostanie na niskim poziomie.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/X/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/689383-bezrobocie-kuzmiuk-to-mierzy-sie-w-tysiacach-miejsc-pracy