Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 r. wyniósł 5,1 proc. PKB wobec deficytu 3,5 proc. PKB w 2022 r. – podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2023 r. 49,6 proc. PKB wobec 49,2 proc. PKB w 2022 roku. W związku z tym Polsce może grozić tak zwana unijna procedura nadmiernego deficytu.
Jak zauważa Business Insider, polski deficyt finansów publicznych znacznie urósł w stosunku do lat 2022 i 2021, gdy wskaźnik deficytu do PKB wynosił odpowiednio 3,5 proc. i 1,8 proc.
W 2024 r. – według aktualnej ustawy budżetowej – deficyt sektora finansów publicznych ma w wynieść 5,1 proc. PKB.
Tak wysoki wskaźnik zadłużenia z 2023 r. oznacza, że Polsce może grozić procedura nadmiernego deficytu. Jak wyjaśnia Business Insider, procedura ta służy temu, aby państwa UE korygowały nadmierny deficyt lub poziomy zadłużenia.
Komisja Europejska może zastosować procedurę wobec państwa UE, które nie respektuje paktu stabilności i wzrostu. W szczególności w sytuacji, kiedy dane państwo narusza, albo nawet istnieje ryzyko naruszenia progu deficytu równego 3 proc. PKB, albo w sytuacji, kiedy państwo utrzymuje dług publiczny wyższy niż 60 proc. PKB.
Procedura nadmiernego deficytu nakłada na dane państwo wymóg złożenia planu działania naprawczego i polityki, którą wdroży, a także terminów osiągnięcia tych celów.
PAP/businessinsider.com.pl/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/687223-polsce-grozi-unijna-procedura-nadmiernego-deficytu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.