Trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie systemu finansowego bez banków komercyjnych. To dzięki działalności banków system finansowy działa, zapewniając jednocześnie stabilność państwa i gospodarki. Na czym polega działalność banków i dlaczego ich rola jest tak ważna?
Rola banków na rynku
Zacznijmy od tego, że banki komercyjne to instytucje zaufania publicznego, których działalność i funkcjonowanie opiera się na:
· Kryterium rynkowym – banki działają zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej, ich zadaniem jest świadczenie usług, które zapewnią dochód i zyski, które w określonej części trafiają do akcjonariuszy i deponentów,
· Kryterium wiarygodności i zaufania – banki to instytucje zaufania publicznego, które muszą nieustannie dbać o swój wizerunek i reputację oraz aktywnie uczestniczyć w realizacji społecznej odpowiedzialność biznesu.
Działalność banków w Polsce reguluje ustawa Prawo Bankowe oraz inne przepisy. Co więcej, podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Banki komercyjne – znaczenie dla państwa i gospodarki
Banki pełnią wiele różnych funkcji, które są kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki. Najważniejsze z nich to:
· Finansowanie gospodarki i przedsięwzięć rozwojowych,
· Obsługa krajowych, regionalnych i sektorowych programów gospodarczych i społecznych,
· Udzielanie gwarancji, kredytów kupieckich i inwestycyjnych przedsiębiorstwom, które pozwalają większym i mniejszym firmom na zachowanie płynności finansowej, realizowanie nowych projektów i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
· Finansowanie powstawania nowych przedsiębiorstw i wspieranie początkujących przedsiębiorców.
· Udział w restrukturyzacji i prywatyzacji firm.
· Udzielanie kredytów (w tym kredytów hipotecznych) klientom indywidualnym.
· Pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi oraz emisja bankowych papierów wartościowych.
· Bezpieczne gromadzenie środków klientów na rachunkach bieżących oraz na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Lokaty i rachunki oszczędnościowe to najbezpieczniejsza forma lokowania pieniędzy, która zapewnia pewny, z góry określony zysk. Banki odgrywają dużą rolę w edukowaniu i zachęcaniu klientów do systematycznego i długoterminowego oszczędzania (w tym na emeryturę w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego).
· Monitorowanie i analizowanie rynku oraz procesów gospodarczych. Przygotowywanie różnego rodzaju analiz, informacji oraz materiałów edukacyjnych.
· Zarządzanie ryzykami: kredytowym, rynkowym i operacyjnym. Ma to znaczenie nie tylko dla banku, ale również dla bezpieczeństwa całego systemu bankowego, który jest systemem naczyń połączonych.
· Dostarczenia najnowszych rozwiązań technologicznych (np. płatność blik) i produktowych.
· Doradztwo w zakresie oferowanych usług i produktów.
Banki finansują większą część gospodarki. Oznacza to, że bez banków i dodatkowego pieniądza w obiegu nie byłoby możliwe realizowanie przedsięwzięć gospodarczych i społecznych ani wzrost PKB. Gospodarka przestałaby się rozwijać i nie byłaby konkurencyjna na tle innych krajów. W razie zapaści gospodarki należałoby się spodziewać szybkiego wzrostu stopy bezrobocia i pauperyzacji społeczeństwa.
Oprócz tego banki wspierają państwo w cyfryzacji i wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych. Współpracują też z państwem przy uszczelnianiu systemu podatkowego i przy wykrywaniu procesu prania pieniędzy, tworząc procedury AML (Anti-Money Laundering).
Warto też zaznaczyć rolę banków, jako solidnych pracodawców, którzy zatrudniają wykwalifikowaną kadrę z możliwością dalszego rozwoju.
Banki w Polsce odgrywają kluczową rolę w całym systemie finansowym. Dysponują silnymi kapitałami własnymi, sprawnością w absorpcji środków unijnych i imponującą dynamiką oszczędności klientów. Charakteryzuje je również wysokiej jakości portfel kredytowy, sprawna infrastruktura i wysoki poziom cyfryzacji. Cieszą się zaufaniem społeczeństwa, czego dowodem jest wysoki poziom ubankowienia Polaków.
Więcej o roli i znaczeniu banków komercyjnych przeczytasz na Banki w Polsce.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/686715-w-jaki-sposob-banki-utrzymuja-stabilnosc-panstwa