Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin”, rozpoczęło działalność 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem – w tym wodorem.
Transformacja energetyczna w Polsce przebiegnie od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa przemysłu na Śląsku jest najlepsza
— oświadczyła szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka, podczas oficjalnej inauguracji działania ministerstwa w Katowicach.
Nie tylko górnicy
Jak podkreśliła na konferencji prasowej w siedzibie nowego ministerstwa, nie będzie się ono zajmować tylko i wyłącznie górnikami – przedmiotem jego działania będzie nie tylko górnictwo i hutnictwo, ale też gospodarka ropą i gazem, a także polityka jądrowa.
Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza
— dodała.
Jak powiedział minister aktywów państwowych Borys Budka, nowy resort będzie się zajmował i surowcami i transformacją energetyczną.
To pierwszy krok, ale wyzwania, jakie stoją przed Polską wokół transformacji całego przemysłu są bardzo duże
— zaznaczył.
Obecny na konferencji minister finansów Andrzej Domański zauważył, że polska gospodarka potrzebuje silnego przemysłu, a na Śląsku jest najlepsza infrastruktura i najlepsi fachowcy.
Gospodarka złożami kopalin
W w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Przewiduje ono, że resort z siedzibą w Katowicach powołany zostanie 1 marca br. W jego kompetencjach umieszczono dział „gospodarka złożami kopalin”. Rozporządzenie to, przedłożone przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką, rząd przyjął 20 lutego br.
Zgodnie z tekstem rozporządzenia, z dniem 1 marca br. „tworzy się Ministerstwo Przemysłu w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych”. Przekształcenie polega na wyłączeniu z MAP komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej: gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu.
Zatrudnieni tam pracownicy odpowiadają za realizację zadań, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów polityki gospodarczej wobec sektora górnictwa węglowego i górnictwa niewęglowego.
Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym, a także prowadzenie spraw dotyczących gospodarki złożami kopalin
— uściśliła KPRM.
PAP/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/683621-ruszylo-ministerstwo-przemyslu-ma-siedzibe-w-katowicach