Niemiecki serwis mdr.de informuje, że Intel złożył wniosek o budowę dwóch fabryk w Magdeburgu, gdzie produkowane mają być półprzewodniki. Serwis podkreślił, że obecnie jest to największy proces zatwierdzania w urzędzie administracji państwowej. Wniosek dotyczy budowy dwóch fabryk - do tej pory plan Intela zakładał budowę jednej fabryki pod Magdeburgiem, a drugiej pod Wrocławiem. Czyżby oznaczało to, że Polska została wykluczona z inwestycyjnych planów Intela?
Intel wycofuje się z inwestycji w Polsce?
Przypomnijmy, że jednym z głównych przedsięwzięć inwestycyjnych rządu pod wodzą Mateusza Morawieckiego było umiejscowienie w podwrocławskiej Miękini inwestycji Intela - firmy produkującej mikroprocesory i układy scalone do komputerów. Intel miał wybudować Zakład Integracji i testowania Półprzewodników. Inwestycja była szacowana na ok. 20 mld zł, a fundamentalnym celem było włączenie Polski w „światowy obieg technologiczny”.
Zdaje się jednak, że inwestycja nie dojdzie do skutku - rząd Donalda Tuska odkłada decyzję o przesłaniu do Brukseli wniosku ws. uzyskania zgody na udzielenie pomocy publicznej przedsięwzięciu rodem ze Stanów Zjednoczonych.
Wniosek o budowę fabryk w Niemczech
Jak informuje serwis mdr.de, Intel złożył wniosek o budowę dwóch fabryk w Magdeburgu. To obecnie największa procedura zatwierdzania w urzędzie niemieckiej administracji państwowej.
Wniosek jest obecnie badany przez zespół ekspertów ds. środowiska i jest to jedna z najważniejszych procedur w całym procesie administracyjnym.
Projekt wniosku został złożony przez amerykańską firmę już w listopadzie 2023 r. Został on sprawdzony przez zespół inżynierów z Krajowego Urzędu Administracji.
Firma spełniła teraz wynikające z tego dodatkowe wymagania, aby móc ostatecznie złożyć wniosek o budowę
— podkreślił Thomas Pleye, prezes Krajowego Urzędu Administracji, w wywiadzie dla MDR Sachsen-Anhalt.
Chociaż od ogłoszenia budowy przez Intel fabryki półprzewodników w Polsce, to Intel wciąż nie kupił działki pod inwestycję. Czy informacje napływające zza Odry mogą oznaczać, że amerykański gigant zrezygnuje z inwestycji w Polsce? A może to tylko sygnał ostrzegawczy dla rządu?
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/mdr.de/wGospodarce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/682249-nie-bedzie-fabryki-intela-w-polsce