„Czy jest to projekt ustawy, który będzie popierany przez rząd?” - pyta podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski. Chodzi o projekt, który przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego.
Piontkowski wystosował do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski interpelację poselską w tej sprawie. Zaprezentował ją na konferencji prasowej w Białymstoku.
Chodzi o projekt ustawy „O obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska” zaprezentowany w Warszawie na posiedzeniu senackiej komisji klimatu.
Puszcza z konstytucją
Przewodniczący tej komisji senator Stanisław Gawłowski informował, że projekt przewiduje objęcie ochroną w formie parku narodowego całej Puszczy Białowieskiej. Dodał, że prace nad tym projektem trwały 3 lata i powstał on we współpracy z organizacjami ekologicznymi, naukowcami, prawnikami.
Gawłowski tłumaczył też, że w pracach nad projektem uwzględniono wszystkie kwestie i interesy ważne dla ochrony przyrody, społeczności lokalnych, samorządów, obywateli, firm, leśników, rozwoju regionu oraz wypełnienie zobowiązań Polski wobec UNESCO w kwestii ochrony Puszczy Białowieskiej. Gawłowski podkreślał, że prezentacja projektu jest początkiem debaty na ten temat.
Projekt przekazano na komisji przedstawicielom ministerstwa klimatu i środowiska. Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała mówił na komisji, że ministerstwo włącza ten projekt do swoich prac, ale zaznaczył, że równolegle prowadzone są w resorcie prace nad dokumentem pod nazwą „Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej”, o którym informowała w styczniu podczas wizyty w Białowieży minister Paulina Hennig-Kloska. Wiceminister nie wykluczył, że oba te dokumenty da się połączyć.
Puszczańskie nadleśnictwa do likwidacji
Puszcza Białowieska, obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie jest zarządzana przez jeden podmiot. Ok. 10 tys. ha najcenniejszych obszarów chroni Białowieski Park Narodowy, pozostała część to lasy gospodarcze, gdzie działają trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Odbiorą ludziom domy w imię pseudoekologii? Niebezpieczny dokument ws. Puszczy Białowieskiej! „W trybie wywłaszczenia…”
Podczas posiedzenia komisji nie zaprezentowano wszystkich szczegółów projektu. Była jednak tam m.in. mowa o tym, że nowy obiekt miałby działać jak park narodowy, zlikwidowane miałby być puszczańskie nadleśnictwa, miałoby nie być w Puszczy Białowieskiej gospodarki leśnej ani łowieckiej.
Była też mowa, że obiekt miałby być finansowany przez Lasy Państwowe z Funduszu Leśnego. Wskazywano na konieczność podniesienia płac pracownikom parku narodowego, aby ich zarobki były na takim poziomie jak leśników.
Brak konsultacji z mieszkańcami
Pozytywnie o projekcie na komisji wypowiadali się przedstawiciele organizacji ekologicznych. Obecni na komisji samorządowcy z powiatu hajnowskiego podnosili natomiast, że nikt z nimi nie konsultował tych propozycji i podnosili, że nie uwzględnia on spraw mieszkańców i kwestii rozwoju regionu.
Poseł Dariusz Piontkowski podnosi w interpelacji, że projekt nie był konsultowany z mieszkańcami regionu Puszczy Białowieskiej; chce odpowiedzi, czy będzie brane pod uwagę zdanie samorządów w tej sprawie.
Dzisiejsza ustawa o ochronie środowiska pozwala jednostkom samorządu terytorialnego zgłosić sprzeciw wobec rozszerzenia parku (narodowego). Ta ustawa (projekt) takiej sytuacji nie przewiduje
— mówił dziennikarzom Piontkowski.
Poseł czeka na odpowiedzi
Poseł chce również m.in. odpowiedzi czy proponowane rozwiązania będą służyć rozwojowi regionu, który się wyludnia i ma słabe wskaźniki rozwoju społeczno-ekonomicznego. Na konferencji ocenił, że zaprezentowany projekt ustawy te procesy będzie pogłębiał.
Dlatego pytam rząd, ale także ministra klimatu i środowiska, czy jest to projekt ustawy, który będzie popierany przez rząd, bo na razie był on przedstawiony na komisji klimatu i środowiska i jest popierany przez senatorów, ale nie wiemy, czy popiera go rząd
— powiedział Piontkowski.
Poseł chce także np. odpowiedzi czy ministerstwo będzie kontynuować prace nad dokumentem: Zintegrowany Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska, który na zlecenie poprzednich władz ministerstwa przygotował Instytut Ochrony Środowiska-PIB. Planu wymaga od Polski UNESCO.
Wiceminister Dorożała odpowiadał na senackiej komisji, że dokument ten będzie konsultowany do końca 2024 r., bo uzupełniane są kwestie dotyczące zbudowanej na granicy z Białorusią zapory (jest w puszczy), korekty proponowanych stref ochronnych i planu zabezpieczenia pożarowego puszczy.
PAP/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/682050-posel-pis-pyta-hennig-kloske-o-puszcze-bialowieska