Roczna dynamika PKB w IV kw. ubr. plasuje Polskę w czołówce europejskiej - napisali w środę analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS. Dodali, że w całym 2024 spodziewają się przyśpieszenia wzrostu PKB do 3,7 proc.
W środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tzw. szybkim szacunku poinformował, że PKB Polski w czwartym kwartale 2023 r. wzrósł o 1 proc. rdr wobec +0,5 proc. w trzecim kwartale. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w czwartym kwartale pozostał bez zmian, po wzroście o 1,1 proc. kdk kwartał wcześniej.
W ocenie analityków PKO PB, roczna dynamika PKB w IV kw. 2023 plasuje Polskę w czołówce europejskiej. Powołując się na dane Eurostat wskazali, że cała UE odnotowała wzrost o 0,3 proc. r/r, a strefa euro zaledwie o 0,1 proc. r/r. Podali, że PKB Niemiec skurczył się o 0,2 proc. r/r, podobny spadek odnotowano w Czechach. Liderem wzrostu – jak napisali - okazały się państwa południa, szczególności Portugalia i Hiszpania, oraz Słowenia.
Słabość konsumpcji
Według ekonomistów, opublikowany we wtorek szacunek flash obejmuje tylko dynamikę PKB ogółem, jednak dane roczne wskazują, że rozczarowujące wyniki gospodarki pod koniec ubiegłego roku to przede wszystkim skutek słabości konsumpcji.
Spożycie indywidualne najpewniej znalazło się w stagnacji r/r, po tym jak w III kw. 2023 wzrosło o 0,8 proc r/r. W IV kw. ubr. utrzymała się natomiast solidna (ok. +7-8 proc. r/r) dynamika inwestycji
— napisali.
Ocenili, że negatywny wkład do wzrostu w minionym kwartale miał zapewne spadek zapasów, a in plus na dynamikę PKB oddziaływał eksport netto.
Zdaniem ekspertów, słabość konsumpcji pod koniec 2024 była przejściowa i najpewniej wynikała z odbudowy nadszarpniętych przez okres wysokiej inflacji oszczędności. W kolejnych kwartałach przyspieszenie dynamiki realnych wynagrodzeń, które będzie efektem silnego wzrostu płac nominalnych oraz spadku inflacji, przyniesie coraz silniejszy wzrost konsumpcji.
Sądzimy, że dzięki dodatnim stopom realnym skłonność do oszczędzania pozostanie wysoka, a oczekiwany przez nas w 2024 wzrost konsumpcji (+3,6 proc.) jest słabszy niż dynamika realnych dochodów. Uważamy, że inwestycje pozostaną na ścieżce wzrostu – luka w finansowaniu związana z końcem tradycyjnej perspektywy finansowej UE ma szansę być zasypana przez KPO, a potrzeby firm związane z poprawą efektywności energetycznej i automatyzacją są nadal wysokie
— podsumowali.
Dodali, że w całym 2024 roku spodziewają się przyspieszenia wzrostu PKB do 3,7 proc. z 0,2 proc. odnotowanych w 2023 r.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/681852-dynamika-pkb-plasuje-polske-w-czolowce-europejskiej