Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli klubowy projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Zawiera on 27 propozycji, w tym obniżenia podatków, poszerzenia małego ZUS plus, wzmocnienia pozycji przedsiębiorców w sporach z ZUS, ułatwień dla mikroprzedsiębiorców, ułatwień dla organizacji pozarządowych, przyspieszenia spraw w samorządowych kolegiach odwoławczych. Jak wyjaśniają politycy PiS „celem projektu jest poszerzanie wolności obywateli, w tym przedsiębiorców”.
Poseł Wróblewski wraz z członkami Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji przygotował projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Dokument w imieniu klubu PiS został w piątek złożony w Sejmie.
To odpowiedź na oczekiwania społeczne oraz postulaty zgłaszane m.in. przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Notarialną bądź też samorządowe kolegia odwoławcze.
Korzyści dla przedsiębiorców
Każda redukcja biurokratycznych obowiązków skutkuje tym, że maleją koszty prowadzenia działalności gospodarczej i wzrasta jej efektywność, życie obywateli staje się prostsze, a funkcjonowanie Państwa tańsze
– wskazuje poseł Bartłomiej Wróblewski w komunikacie prasowym.
Podkreśla też, że „proponowane zmiany poszerzają wolność obywateli i przedsiębiorców”, a także „wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność osobistą” i „wzmacniają realizację prawa własności”.
Zmiany dot. ZUS
Zmiany przyjętą ustawą są wprowadzane do 27 ustaw. Do najważniejszych propozycji zaliczono: obniżenie stawki podatku VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 proc. do 5 proc.; zwiększenie o 50 proc. kwoty przychodów, do której możliwe jest opłacanie podatku ryczałtowego z 2 mln euro do 3 mln euro; zniesienie limitu czasowego korzystania z tzw. małego ZUS-u plus; określenie rocznego (w miejsce miesięcznego) progu, do którego możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej; trzykrotne (ze 100 do 300 tys. zł) zwiększenie progu, do którego możliwe jest prowadzenie tzw. uproszczonej księgowości przez organizacje pozarządowe.
Do tego, posłowie PiS chcą też złagodzenia formy, która musi być zachowana przy zawieraniu umowy leasingu. Proponują, aby w miejsce obowiązującej pod rygorem nieważności formy pisemnej wprowadzić formę dokumentową.
Ponadto, według posłów PiS do najważniejszych zmian należałoby: wprowadzenie możliwości czasowego wycofania z ruchu dowolnego pojazdu; częściowe zniesienie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego przy obrocie nieruchomościami nabytymi w drodze dziedziczenia bądź darowizny; wzmocnienie pozycji obywateli i przedsiębiorców w razie ich sporów z ZUS-em (to organ publiczny będzie musiał przed sądem udowodnić swoje racje); wprowadzenie możliwości „przepisania” klubu sportowego wpisanego do ewidencji prowadzonej przez starostę do Krajowego Rejestru Sądowego.
Propozycje dot. odpadów i inwestycji mieszkaniowych
Wśród propozycji znalazło się też – wprowadzenie możliwości częściowego zwalniania z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, którzy nie wytwarzają popiołów paleniskowych; zmniejszenie dolegliwości związanych z obowiązkiem ustanawiania obligatoryjnych zabezpieczeń przez posiadaczy odpadów, a także modyfikacja przepisów dotyczących stanowienia i oceny skutków obowiązywania prawa regulującego prowadzenie działalności gospodarczej.
Politycy PiS proponują też, aby przywrócić gminom autonomię w ustalaniu minimalnej liczby miejsc parkingowych realizowanych w ramach inwestycji mieszkaniowych, oraz aby wydłużyć okres obowiązywania ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
W projekcie ustawy uwzględniono też wprowadzenie możliwości orzekania przez samorządowe kolegia odwoławcze w niektórych sprawach w składach jednoosobowych i obradowania w trybie zdalnym.
Ograniczanie biurokracji
Jak wyjaśnia Bartłomiej Wróblewski, „eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa”.
Ograniczanie biurokracji, obciążającej zarówno obywateli (w tym przedsiębiorców) jak i organy administracji publicznej, jest cały czas potrzebne i to we wszystkich obszarach życia społecznego
– dodał poseł PiS.
CZYTAJ TAKŻE:
wPolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/681263-projekt-27-propozycji-pis-o-ograniczeniu-biurokracji