Na narrację narzuconą przez rząd Donalda Tuska, mającą uzasadnić odwołanie z funkcji prezesa Orlenu Daniela Obajtka, postanowił zareagować twórca YouTubowego kanału „Dla Pieniędzy” prezentując w mediach społecznościowych zestawienie działań i wyników Orlenu za czasów prezesury Jacka Krawca i Daniela Obajtka. „Które rządy Orlenu były korzystniejsze? PO czy PiS?”- pyta portal. Liczby nie pozostawiają wątpliwości.
Wiecie, co myślę o panu Obajtku i latach jego prezesury w Orlenie
– mówił niedawno Donald Tusk próbując zdyskredytować odwołanego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, jak zwykle w takich przypadkach odnosząc się w miejsce mocnych faktów – do niedomówień i insynuacji.
W sukurs Obajtkowi przyszedł kanał „Dla Pieniędzy” nie rozwijając tego, co o Obajtku myśli Tusk. Zamiast tego – w postaci kilkuminutowej prezentacji - przedstawił analizę działań Daniela Obajtka w porównaniu z dokonaniami poprzedniego prezesa koncernu Orlen za czasów PO-PSL Jacka Krawca. Tym bardziej, że obaj rządzili polskim czempionem po 7 lat.
Liczby!
Polecam. Warto obejrzeć w całości. Sytuacja Orlenu omówiona w oparciu o to, co najważniejsze i najbardziej obiektywne: LICZBY! Podeślijcie zwłaszcza znajomym, którzy wierzą w tej sprawie D. Tuskowi
— reklamuje na platformie X wspomnianą prezentację, opublikowaną z koeli na Tik-Toku, były wiceminister spraw zagranicznych i obecnie poseł PiS Paweł Jabłoński.
Film, który szybko zyskuje internetową popularność wskazał na początku wyniki finansowe Orlenu z czasów Krawca i Obajtka.
Okazuje się, że za czasów tego pierwszego łączny zysk Orlenu wyniósł 2,9 mld PLN, podczas gdy w latach 2016-2023 ten zysk wyniósł 87,9 mld PLN.
To 30 razy więcej
— przypomina kanał „Dla Pieniędzy”.
Dalej jest podobnie:
Nakłady na inwestycje: Krawiec – 4,7 mld PLN, Obajtek – 19,7 mld PLN
Dzienne wydobycie: Krawiec – 13,6 tys., Obajtek – 191,4 tys. baryłek ropy
Orlen dziś obecny jest w siedmiu krajach Europy. W 2016 Orlen miał za granicą 960 stacji. Dziś ma ich 1514. Nie ma co porównywać m.in. mocy wytwórczej w gigawatach ponieważ za czasów Krawca Orlen nie dokonał akwizycji żadnej spółki energetycznej. Tymczasem za Obajtka już tak, Orlen wchłonął choćby Energę
— słyszymy oglądając udostępniony film.
Prezentacja porównuje także – wobec podnoszenia przez krytyków Obajtka jego bardzo wysokich pensji - zarobki obu prezesów.
Obajtek zarabiał rocznie średnio 2 mln 20 tys. PLN. Krawiec na tym samym stanowisku inkasował średnio 3 mln 130 tys. PLN
— dowiadujemy się. Dodać trzeba, że że dane te nie uwzględniają inflacji, która – porównując np. lata 2011 i 2021 – wyniosła 53 proc.
2 mln 20 tys. PLN Obajtka to tak naprawdę 1 mln 321 tys. PLN z czasów Krawca. Obajtek więc realnie zarabiał 2,3 raza mniej od Krawca mimo, ze pod rządami Obajtka spółka generowała 30 razy więcej zysków
— słyszymy w prezentacji.
Co z wchłonięciem Lotosu?
Kanał „Dla Pieniędzy” odnosi się w swoim nagraniu także do podnoszonej przez ekipę Tuska i sprzyjające jej media sprawy sprzedaży 30 proc. Rafinerii Gdańskiej, należącej do wchłanianego przez Orlen Lotosu?
Zarzuty dotyczą zażądania przez KE od Orlenu sprzedaży całej Rafinerii Gdańskiej, która należała do aktywów przejmowanego przez Orlen Lotosu, „jednak skończyło się na sprzedaży Saudyjczykom za 1 mld 150 mln PLN 30 proc. RG”.
NIK wykazała, że aktywa Lotosu zostały sprzedane co najmniej 5 mld PLN poniżej swojej wartości. Orlen m.in. nie kontroluje już samodzielnie Rafinerii Gdańskiej
— przypomina zarzuty wobec Orlenu udostępniony przez posła Jabłońskiego film i przedstawia odpowiedź Obajtka, że są one bezpodstawne.
Nie jest znanych nawet 5 proc. tych umów. 70 proc. RG jest w rękach Orlenu, ale to jest umowa na dostawy ropy
— koryguje w przytoczonej w prezentacji wypowiedzi Obajtek.
W tym kontekście kanał „Dla Pieniędzy” przypomniał, że Tusk ten sam Lotos chciał 10 lat wcześniej sprzedać bezpośrednio Rosjanom. To się jednak Tuskowi nie udało.
Za Tuska i Kopacz Skarb Państwa sprzedał udziały o równowartości 58,5 mld PLN. Sprzedawał udziały takich „srebra rodowe” jak PGE (17 proc. akcji), JSW SA (33,1 proc.), PKO BP (blisko 10 proc.), Energi (34,16 proc.) czy KGHM (10 proc.)…
— wylicza prezentacja.
„To, co się ujawni w pierwszych tygodniach nowej władzy w Orlenie, będzie pouczającą lekcją, która udowodni, jak bardzo polityka potrafi dewastować gospodarkę” - mówił Tusk. Orlen nie jest - przynajmniej jak dotąd - zdewastowany. Wręcz odwrotnie. Liczby mówią, że słowa Tuska winny być przestroga dla niego samego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— [Zero zdziwień! Banaś cieszy się z odejścia Obajtka. Zapowiada więcej kontroli w PKN Orlen oraz zawiadomienia ws. zakupu maseczek](https://wpolityce.pl/polityka/680462-zero-zdziwien-banas-cieszy-sie-z-odejscia-obajtka
platforma X/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/680677-krawiec-vs-obajtek-liczby-miazdza-prezesure-z-czasow-po-psl