Blisko 90 proc. ekspertów ankietowanych przez „Obserwatora Finansowego” nie chce przyjęcia euro w ciągu najbliższego roku. 81,5 proc. z nich uważa też, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniży w styczniu 2024 r. stóp procentowych NBP.
Redakcja „Obserwatora Finansowego” kolejny raz zaprosiła opiniotwórczych ekonomistów do udziału w ankiecie. Pytania dotyczyły wielkości obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w styczniu 2024 r. oraz powiększania zasobów złota w rezerwach dewizowych. Kolejne pytania dotyczyły wprowadzenia w Polsce euro w ciągu najbliższego roku, a także tego czy zmiany traktatów UE, w tym wspólne podatki, armia oraz euro, wzmocnią naszą gospodarkę i Polskę oraz czy prywatyzacja spółek Skarbu Państwa będzie dobra dla polskiej gospodarki.
Wśród ekspertów odpowiadających na powyższe pytania „Obserwatora Finansowego” 88,9 proc. nie popiera wprowadzenia w Polsce euro w ciągu najbliższego roku. 81,5 proc. respondentów uważa, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniży w styczniu 2024 r. stóp procentowych NBP. Prawie 85,2 proc. popiera działania NBP polegające na powiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych.
Ankietowani ekonomiści nie mają złudzeń w kwestii najnowszych zmian w Unii Europejskiej w jej dalszej federalizacji. Wśród zapytanych 80 proc. uważa, że zmiana traktatów UE, w tym wspólne podatki, euro, wspólna armia, nie przyczynią się do wzmocnienia naszej gospodarki.
72 proc. ankietowanych ekspertów uważa, że prywatyzacja spółek Skarbu Państwa nie będzie dobra dla polskiej gospodarki. Odpowiadając zaś na pytanie, czy przez przymusową relokację ucierpi polska gospodarka zdania są wyraźnie podzielone – 50 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, a drugie 50 proc. przecząco.
Ankieta „Obserwatora Finansowego” została skierowana do 115 ekonomistów w dniach 5–8 stycznia 2024 r.
Eksperci, którzy udzielili odpowiedzi, reprezentowali 25 firm oraz instytucji, m.in.: Alior Bank, PKO Bank Polski, PZU SA, Instytut Prawa Gospodarczego, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Katedrze Finansów SGGW w Warszawie, Warsaw Enterprise Institute, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Quercus TFI, BTFG Audit, BTFG Advisory, DMK/AceMarketU /NiezależnyDomMaklerski, Marvipol SA, oraz niezależni ekonomiści i publicyści.
„Obserwator Finansowy” to portal i czasopismo prezentujące ciekawe i wnikliwe artykuły, analizy, wywiady, raporty i dane ekonomiczne. Działa od 2009 r. w ramach Narodowego Banku Polskiego, od grudnia 2021 r. także w drukowanej odsłonie, zaś od lutego 2023 r. jako kwartalnik, który można nabyć w wybranych kioskach i stacjach paliw w całej Polsce. Dorobkiem „Obserwatora Finansowego” jest kilkadziesiąt tysięcy artykułów, dostępnych dla wszystkich, które są przekrojem najważniejszych tematów gospodarczych w Polsce i na świecie. Autorami tekstów są eksperci NBP, naukowcy, ekonomiści, a także znani dziennikarze. „Obserwator Finansowy” zajmuje czołowe miejsce (TOP 5) w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym (ranking Instytutu Monitorowania Mediów za listopad 2023 r.).
Najnowszy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” jest dostępny w kioskach.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/677944-ekonomisci-nie-dla-euro-w-polsce-w-najblizszym-czasie