Pierwszego stycznia wchodzi w życie podwyżka stawek akcyzy na alkohol i papierosy oraz na tytoń do palenia. Podwyżka wynika z przepisów, uchwalonych jeszcze w 2021 r. Dziś wchodzą w życie także zmiany w ustawach o PIT i CIT, które pozwalają na przyspieszenie amortyzacji budynków i budowli w gminach o podwyższonym bezrobociu.
Od dziś w górę idą stawki akcyzy
Pierwszego stycznia w górę idą stawki akcyzy na niektóre produkty. O 5 proc. rośnie stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (poza cydrem i perry o mocy do 5 proc.) oraz na wyroby pośrednie. Minimalna stawka akcyzy na papierosy będzie teraz wynosić 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów, a jednocześnie kwotowa cześć akcyzy na papierosy i tytoń do palenia idzie w górę o 10 proc.
Poza tym minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia została ustalona na 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. W górę idzie także kwotowa część stawki akcyzy na wyroby nowatorskie o 10 proc.
Podwyżka akcyzy od początku 2024 roku wynika z nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, uchwalonej w roku 2021. Została w niej zapisana „mapa drogowa” podwyżek akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe do roku 2027.
Skrócenie okresu amortyzacji środków trwałych - budynków i budowli niemieszkalnych
Od 1 stycznia wchodzą w życie także zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Efektem tych zmian jest skrócenie okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat do 5 lat albo 10 lat.
Dzięki zmianom podatnicy będący mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych danego podatnika, w przypadku gdy spełnione są następujące warunki.
Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest ulokowanie inwestycji na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, oraz w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest mniejszy niż 100 proc. wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin.
Jeśli środek trwały znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi od 120 proc. do 170 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 10 lat. Z kolei jeśli stopa bezrobocia wynosi powyżej 170 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 5 lat.
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/676614-z-nowym-rokiem-w-gore-akcyza-na-alkohol-i-papierosy