Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że deficyt budżetowy na przyszły rok jest obliczony na 184 mld złotych. Zaznaczył też, że powstała autopoprawka do ustawy budżetowej ws. podwyżek dla nauczycieli początkujących.
Zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli początkujących i nauczycieli przedszkolnych - przewiduje opublikowany projekt autopoprawki do ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Zakłada m.in. zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących o 33 proc., czyli o 1 tys. 576,72 zł.
Autopoprawka do budżetu
Dzisiaj na stronach RCL opublikowano projekt autopoprawki do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli ustawy okołobudżetowej.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu autopoprawki zaproponowano w niej zmianę w związku ze zwiększeniem wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc. od dnia 1 stycznia 2024 r.
Wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli ujętej w art. 9 ust. 2 projektu ustawy budżetowej na rok 2024 generuje wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli od dnia 1 stycznia 2024 r. o 30 proc., co w przypadku nauczycieli początkujących nie przekłada się na zapowiedziany wzrost wynagrodzenia średniego co najmniej o 1 500 zł. W związku z powyższym, proponuje się dodanie do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 przepisu zwiększającego wysokość wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela o 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 1 576,72 zł
— wyjaśniono.
W Ocenie Skutków Regulacji podano, że „zaproponowano zwiększenie wysokości wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela wskaźnikiem 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 33 proc., tj. o 1 576,72 zł”.
Projektowane przepisy odnoszą się również do nauczycieli przedszkolnych.
W Ocenie Skutków Regulacji dodano ponadto, że projekcie zaproponowano też przepis „będący podstawą prawną do ewentualnego przekazania skarbowych papierów wartościowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji jako rekompensaty ubytku wpływów wynikających ze zwolnień od opłat abonamentowych w roku 2024”.
Utrzymanie zawieszenia wypłat dodatku energetycznego
Zasadnym jest utrzymanie w 2024 r. zawieszenia wypłat dodatku energetycznego
— napisano w Ocenie Skutków Regulacji jednej z autopoprawek do ustawy okołobudżetowej na 2024 r.
Jak uzasadniono, zawieszenie jest zasadne wobec wprowadzenia ustawą kompleksowych mechanizmów osłonowych w zakresie kosztów energii na 2024 r. dla gospodarstw domowych.
Dodatek energetyczny nie był również wypłacany w 2023 r. i nie stanowił istotnego wsparcia dla odbiorców energii
— napisano w OSR.
Pierwsze czytanie ustawy budżetowej
Mam nadzieję, że w czwartek zamkniemy pierwsze, bardzo długie posiedzenie Sejmu z sukcesem. To był niezwykły czas i trzeba powiedzieć to wprost - trochę nas przetrzymano
— powiedział dziś marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Jak dodał, tego dnia ma odbyć się pierwsze czytanie ustawy budżetowej, żeby w okresie między świątecznym można było pracować nad budżetem w komisjach.
Dopytywany, dlaczego nie zamknął pierwszego posiedzenia Sejmu po wyborze Donalda Tuska na premiera, marszałek Hołownia odparł, że zostało to spowodowane „opieszałością PiS-u”.
PiS zostawił Polskę na dwa i pół miesiąca bez Sejmu, więc znaleźliśmy się w sytuacji bez precedensu. Musieliśmy powołać tymczasowy rząd, następnie go odwołać i powołać drugi. Musieliśmy ogarnąć sytuację z budżetem, załatwić mnóstwo rzeczy, które nie zostały doprowadzone do końca przez tamten rząd i zacząć wprowadzać reformy, na które umówiliśmy się z wyborcami
— wskazał marszałek Sejmu.
Hołownia zauważył, że Sejm zwoływany jest według odpowiedniej procedury, która wymaga m.in. wcześniejszego poinformowania konkretnych organów.
My musieliśmy mieć Sejm na podorędziu; działający, otwarty i nadrabiający te dwa i pół miesiąca lenistwa i obstrukcji, które zafundowano polskiej demokracji
— podkreślił marszałek Sejmu.
Pojutrze w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie ustawy budżetowej, która ma niebawem trafić do Sejmu.
Pierwsze czytanie, na które mamy cały czwartek, musi się odbyć po to, żebyśmy w okresie między świątecznym mogli pracować nad budżetem w komisjach
— wskazał Hołownia.
Marszałek podkreślił, że harmonogram prac nad budżetem jest bardzo precyzyjny, ponieważ ustawa ma zostać uchwalona do końca stycznia.
Chcemy zdążyć przed końcem stycznia i zdążymy, dlatego cały czwartek poświęcamy na pierwsze czytanie ustawy budżetowej i debatę w tej sprawie
— zapowiedział.
Marszałek dodał, że pojutrze Sejm zakończy pracę około godziny 18.
CZYTAJ TEŻ:
— Kilka konkretów, które obiecał Tusk w expose, będzie kosztowało dodatkowo ok. 40 mld zł
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/675124-deficyt-budzetowy-panstwa-na-2024-rok-wyniesie-184-mld-zl