Ekonomia i finanse ponownie staną się bohaterami szkolnych zajęć angażujących tysiące uczestników. Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w czwartej edycji programu Złote Szkoły NBP, w której nagrodzonych zostanie 126 szkół z całej Polski. Najwyższa wygrana to 15 000 zł.
O programie
Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. W szkołach zawiązują się Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej złożone z nauczycieli i uczniów z klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz ze wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Drużyny wymyślają, organizują i przeprowadzają trzy obligatoryjne zadania: lekcję z ekonomią, debatę szkolną oraz warsztat uczniowski. Temat przewodni edycji 2023/2024 to: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Zgłoszenia do IV edycji programu należy przesłać do 11 marca 2024 roku.
Prawie pół miliona uczestników
W trzech dotychczasowych edycjach Złotych Szkół NBP wzięło udział ponad 430 000 uczniów i wykonano ponad 15 000 zadań edukacyjnych. W całej Polsce jest już 546 szkół z tytułem „Złota Szkoła NBP” ‒ liderów edukacji ekonomicznej w swoim środowisku.
Jakie są nagrody?
W IV edycji programu do wygrania jest 126 nagród pieniężnych dla szkół, które najlepiej wykonają zadania:
2 nagrody dla najlepszych Złotych Szkół NBP
— Nagroda Specjalna – 15 000 zł
— Nagroda Prezesa NBP – 15 000 zł
24 nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia w każdej z trzech kategorii zadań Przewidziane są dwie oddzielne pule nagród: dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych:
— I miejsce – 10 000 zł
— II miejsce – 8000 zł
— III miejsce – 6000 zł
— wyróżnienie – 4000 zł
100 nagród w wysokości 2000 zł za najlepiej wykonane wszystkie zadania w tej edycji – po 50 nagród dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Program uczy, ale jest również świetną przygodą
Co o udziale w programie sądzą jego uczestnicy – nauczyciele i uczniowie?
Udział w programie Złote Szkoły NBP to świetny sposób na zintegrowanie klasy - uczniowie poprzez współpracę rówieśniczą, zdobywanie wiedzy z różnych źródeł, a potem pomysłowe jej przekazywanie innym z użyciem nowoczesnych narzędzi stają się młodymi ekspertami w dziedzinie ekonomii praktycznej, mają większą świadomość zachodzących na co dzień procesów ekonomiczno-społecznych i potrafią tę wiedzę wykorzystać
— mówi jeden z uczestników.
Inny z kolei dodaje:
Projekt wiele nas nauczył. Dzięki niemu mieliśmy okazję zintegrować się z osobami, których wcześniej nie znaliśmy oraz zgłębić wiedzę o Narodowym Banku Polskim.
Więcej o programie: www.nbp.pl/zloteszkoly.
Zapraszamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/673798-zostan-zlota-szkola-nbp-i-wygraj-15-000-zl