Orlen Synthos Green Energy to ważny, innowacyjny, o państwowym i narodowym znaczeniu projekt gospodarczy, który uzyskał pozytywne oceny wielu instytucji analizujących bezpieczeństwo gospodarcze państwa. W tym gronie były Państwowa Agencja Atomistyki, Ministerstwo Aktywów Państwowych, organy nadzorcze Orlenu. Przedsięwzięcie na bieżąco monitorowały służby specjalne, był wspierany przez rządy Zjednoczonej Prawicy. Wszystkie dokładnie badały strukturę prawną i finansową przedsięwzięcia. Żadnych zastrzeżeń nie było. Odwrotnie - pochwały, bo jasny i przejrzysty układ kapitałowy, bo dobry projekt idealnie odpowiadający na wyzwania związane z narzuconym przez UE wygaszaniem węgla.
Atomowe przedsięwzięcie spółki Orlenu i grupy Michała Sołowowa to szansa na szybkie pozyskanie energii jądrowej, na wpięcie małych i superbezpiecznych reaktorów w system dawnych elektrowni węglowych, wykorzystanie ich infrastruktury przesyłowej, płynne zapewnienie miejsc pracy lokalnym społecznościom. Każdy komu zależy na rozwoju Polski, powinien temu przedsięwzięciu kibicować.
To także potężna prorozwojowa inwestycja kapitału polskiego, publicznego i prywatnego. Rzecz rzadko spotykana. Pierwsze reaktory miały zacząć działać już w 2030 roku.
Ale wczoraj media obiegają informacje:
ABW ustrzeliło Daniela.
Media: ABW wydało negatywną opinię dla atomowej spółki Daniela Obajtka
Atomowe plany Orlenu zagrożone. Media: Negatywna opinia ABW
Czyli, jak rozumiem, przeciekiem - prawdziwym lub nie - zabijamy coś co może nas mocno pchnąć do przodu? Chodzi o „Daniela”? Zablokowanie obecnemu rządowi możliwości wydania tzw. decyzji zasadniczej? Zaoranie i tego? Czy to może gra konkurencji, która wolałaby monopol?
Jeśli decyzja ABW jest prawdziwa, to zadziwia iż nie wzięto pod uwagę faktu, że Orlen Synthos Green Energy i projekt budowy reaktorów SMR w Polsce miesiąc temu otrzymały wsparcie amerykańskiego departamentu stanu w ramach programu Phoenix dla wspierania amerykańskich projektów nuklearnych w Europie Środkowej.
Dopiero co w Dubaju, na COP 28, prezydent Andrzej Duda chwalił się tym innowacyjnym projektem, który doskonale może zastąpić węglową energetykę, i zebrał entuzjastyczne reakcje.
Świat idzie w tym kierunku. Kanada rozpoczyna budowę 4 reaktorów SMR w oparciu o tą samą technologię.
Opinia ABW, jeśli naprawdę powstała, jest w kontekście tej całej wiedzy, tego dużego doświadczenia i zaawansowania przedsięwzięcia, bardzo dziwna. Sprawę warto monitorować i wyjaśnić, bo stawka jest wysoka.
Słuchajmy mądrych ludzi, w kraju i z zagranicy, którzy mówią: Polska potrzebuje taniej energii atomowej. Tylko ona może nam zapewnić konkurencyjność. Ten program powinniśmy oprzeć na trzech projektach, już bardzo zaawansowanych, w tym także na projekcie Orlen Synthos Green Energy.
PS. Jak właśnie poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, Ministerstwo Klimatu i Środowiska właśnie wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych.
Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast
— podkreślił prezes Obajtek.
mk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/673595-dziwna-jesli-naprawde-powstala-opinia-abw