Inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać, choć jej dalszy spadek będzie wolniejszy, niż dotychczas. Cel inflacyjny NBP będzie osiągnięty pod koniec 2025 r. - powiedział dziś prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. #W marcu będzie nowa projekcja inflacji, w marcu będziemy po nowelizacji ustawy budżetowej; proszę do tej projekcji marcowej przywiązać dużą wagę” - dodał.
Jak mówił Glapiński, najnowsza projekcja NBP, którą wczoraj NBP krótko przedstawił w komunikacie po posiedzeniu RPP, „pokazuje, że inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać”.
Jej dalszy spadek - jak przewidywaliśmy już poprzednio w projekcjach - będzie wolniejszy niż dotychczas
— powiedział podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
„Spadek inflacji, choć wolniej, będzie dalej postępował”
Jak dodał, obserwowany na całym świecie spadek inflacji, „będzie się teraz dokonywał wolniej, ale będzie dalej postępował”.
Zgodnie z tą projekcją, cel inflacyjny NBP, czyli 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc., zostanie osiągnięty dopiero pod koniec 2025. Oznacza to, że horyzont powrotu inflacji do celu nie zmienił się zasadniczo w stosunku do tego, który przewidywaliśmy w lipcu, mimo że obniżyliśmy stopy procentowe
— wskazał Glapiński.
CZYTAJ WIĘCEJ:
W listopadzie możliwy wzrost inflacji
Listopadowa projekcja inflacji może nie być taka trafiona jak poprzednie. […] Będzie taka sama polityka pieniężna, ale zmieni się polityka fiskalna
— poinformował także Glapiński. Stwierdził, że jakikolwiek rząd by nie powstał, musi przyjąć obecny budżet na rok przyszły i następnie złożyć nowelizację.
Z naszych projekcji wynika i z tych bliskich przewidywań, że listopad i grudzień to będzie, jeśli spadek, to bardzo niewielki inflacji, a raczej stabilizacja. Nawet się może zdarzyć niewielki wzrost
— powiedział szef banku centralnego.
W marcu nowa projekcja inflacji
Zwrócił uwagę, że „ciekawie rysuje” się perspektywa inflacji w Polsce w styczniu, gdyż nie wiadomo jeszcze, czy utrzymane zostaną tarcze osłonowe, przedłużony zostanie zerowy VAT na żywność oraz jak będą kształtowały się ceny energii elektrycznej.
Pojawia się tutaj – dużymi literami – marzec. W marcu będziemy wszystko wiedzieć, w marcu będzie nowa projekcja (inflacji - red.), i wtedy będziemy po nowelizacji ustawy budżetowej. I będzie dużo jasności – i proszę do tej projekcji marcowej przywiązać dużą wagę” – stwierdził prezes NBP.
„Przyjęliśmy najrozsądniejszą strategię”
Glapiński zaznaczył, że decyzje dotyczące polityki finansowej będą wpływać na sytuację gospodarstw domowych oraz na budżet, będą także kształtować koniunkturę i będą wpływać „na to, co nas interesuje w tym budynku, na inflację”.
Przyjęliśmy najrozsądniejszą strategię – przewidujemy na podstawie tego, co jest, i natychmiast będziemy wprowadzać do modelu informacji, które będą pewne
— powiedział szef NBP. Podkreślił także, że bank centralny jest niezależny i że jego głównym celem jest walka z inflacją, przy zachowaniu tego, „żeby była równowaga wszystkich podstawowych parametrów gospodarczych.
Niezależnie jaki rząd powstanie, my będziemy współpracować z nim tak samo jak do tej pory
— dodał prezes NBP.
Stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna wynosi nadal 5.75 proc., stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa wynosi nadal 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli to nadal 5,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.
W tym roku RPP dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi raz - w październiku, o 25 pkt. bazowych. Łącznie stopy spadły o 1 pkt. proc. Analitycy, którymi rozmawiała PAP, spodziewali się kolejnej obniżki także w listopadzie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/670082-prezes-nbp-inflacja-w-polsce-bedzie-sie-nadal-obnizac