W dobie zmian klimatu retencja wód jest kluczowa w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi. Nowoczesne rozwiązania hydrotechniczne pozwalają na wielofunkcyjne zarządzanie zasobami wodnymi, w tym zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańcom naszego kraju.
Powódź – obok suszy – to niszczący żywioł, który doświadczył Polskę wielokrotnie, szczególnie silnie w 1997 i 2010 roku. Na bazie doświadczeń wyniesionych z tamtych tragicznych wydarzeń Wody Polskie zaplanowały cały szereg niezbędnych inwestycji, które chronią mieszkańców terenów zagrożonych podtopieniami. Dziś obserwujemy efekty tych prac. Kluczowe inwestycje w dorzeczu Odry i Wisły są oddawane do użytku, a nowoczesne systemy przeciwpowodziowe dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia, Małopolski, Śląska, Pomorza czy Mazowsza. Zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej połączone jest również ze zwiększaniem zdolności retencji wód, co w dobie zmian klimatu i wydłużania okresów bezopadowych jest kluczowe w przeciwdziałaniu skutkom suszy i zmniejszaniu skali jej wpływu na różne sektory gospodarki.
Inwestycje za blisko 2 mld złotych
Wody Polskie są głównym inwestorem w gospodarce wodnej. Rocznie prowadzą blisko 300 inwestycji, których wartość przekracza 2 mld zł. Aktualnie w programie inwestycyjnym Wód Polskich znajduje się prawie 1800 inwestycji do realizacji w całym kraju. Duża skala inwestycji i ponoszonych nakładów odpowiada na społeczne i gospodarcze potrzeby w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Nowoczesna infrastruktura zwiększa bezpieczeństwo naszego kraju przed jednym z najgroźniejszych żywiołów naturalnych.
Nowoczesna ochrona przeciwpowodziowa
Nowe inwestycje przeciwpowodziowe są komplementarne i współdziałają ze sobą. Rozbudowane i wzmocnione wały przeciwpowodziowe charakteryzują się większą odpornością, co pozwala na bezpieczne przeprowadzenie fali wezbraniowej. Systemy polderów przechwytują nadmiar wód opadowych pochodzących z gwałtownych opadów deszczu, chroniąc mieszkańców przed powodziami błyskawicznymi – nagłym zalaniem ich domów i dobytku. Praca polderów jest szczególnie ważna na terenach silnie zurbanizowanych oraz położonych w obniżeniach terenu, gdzie woda szybko się zbiera. Także sprawnie działające przepompownie pełnią nieocenioną rolę w ochronie nadwodnych terenów, a floty lodołamaczy zimą rozbijają zatory lodowe na newralgicznych odcinkach Wisły i Odry.
W ostatnich tygodniach mieszkańcy szczególnie zagrożonych przez powódź terenów zyskali nowoczesną infrastrukturę dbającą o ich bezpieczeństwo. Nowe poldery powstały w Kotlinie Kłodzkiej oraz w Krakowie. Kompleksowe systemy zabezpieczeń chronią już mieszkańców terenów wzdłuż wideł Wisły i Sanu – przede wszystkim Sandomierza i Tarnobrzega. Dolny Śląsk, wraz z Wrocławiem, posiada nowoczesną infrastrukturę wodną – zmodernizowany Wrocławski Węzeł Wodny, który wraz z ogromnym zbiornikiem przeciwpowodziowym w Raciborzu Dolnym, ochroni dolnośląską metropolię przed falą podobną do tej z powodzi tysiąclecia. Niezbędna prace przeciwpowodziowe w regionie dolnej Odry wzmacniają bezpieczeństwo mieszkańców i poprawiają efektywność akcji lodołamania. Także rolnicze regiony, jak Dolina Maciejowicka, są lepiej chronione dzięki przebudowie i wzmocnieniu wiślanego wału przeciwpowodziowego.
Różne źródła finansowania – jeden cel
Inwestycje w gospodarce wodnej są kluczowym narzędziem do walki ze zbliżającym się kryzysem wodnym. Dzięki wsparciu środków krajowych i międzynarodowych kolejne projekty inwestycyjne Wód Polskich mogą być sukcesywnie realizowane z korzyścią dla społeczeństwa, gospodarki i środowiska. Korzystanie z eksperckiej wiedzy i nowoczesnych technologii pozwala lepiej zaadaptować nasz kraj do wyzwań stawianych przez zmieniający się klimat, w tym zwiększyć wskaźnik retencjonowanej wody w naszym kraju.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/668499-inwestycje-przeciwpowodziowe-wzmocnily-bezpieczenstwo-polski
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.