Budynek dworca kolejowego w Wejherowie został nazwany imieniem Męczenników Piaśnickich w ramach inicjatywy realizowanej przez Polskie Koleje Państwowe S.A.
Uroczystości nadania imienia Męczenników Piaśnickich dworcowi kolejowemu w Wejherowie towarzyszyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jego patronów. Wydarzenie uświetnił występ Chóru Męskiego Harmonia z Wejherowa. Przy dworcu zaprezentowano także wystawę poświęconą okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu, która informowała o aresztowaniach, wysiedleniach, egzekucjach (szczególnie w Piaśnicy i Szpęgawsku), funkcjonowaniu obozu Stutthof, eksterminacji elit, pracy przymusowej oraz germanizacjiW uroczystości nadania imienia dworcowi w Wejherowie wzięli udział m.in. Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.
Pamięć i przestroga
Piaśnica już dawno powinna stać się wyraźnym przykładem jak jednoczyć, a nie dzielić, jak uczyć prawdy i szanować tych, dla których te wydarzenia mają szczególny, osobisty wymiar. Każda tragedia, w której giną ludzie jest niewyobrażalnym dramatem wielu bliskich im osób. Każda śmierć powinna uczyć nas, jak ważny w tym wszystkim jest drugi człowiek. Niezależnie od czasów i kontekstów, niech będzie to nauka pełna mądrości i zrozumienia. Wmurowana w tym miejscu tablica stanowić ma swoiste memento. Ma być przestrogą i lekcją o tym, że powinniśmy uczynić wszystko, by ten dworzec już na zawsze był początkiem bezpiecznej podróży, a nigdy więcej ostatnim przystankiem przed transportem do miejsca kaźni
— powiedział prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.
Masowe mordy w lasach piaśnickich to jedna z największych niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej na Pomorzu. Zbiorowa zagłada Polaków była realizowana przez nazistów od jesieni 1939 roku do wiosny 1940 roku. Jej celem było zlikwidowanie intelektualnej i fizycznej elity narodu polskiego, w tym liderów politycznych, społecznych oraz kulturalnych, którzy mogliby stanowić zagrożenie dla niemieckiej polityki eksterminacji i germanizacji. Dokładne dane dotyczące liczby ofiar nadal nie są znane, lecz historycy szacują, że na polanach leśnych w okolicach Małej i Wielkiej Piaśnicy mogło zginąć nawet 14 tysięcy osób. Wśród ofiar byli przedstawiciele polskiej inteligencji z Gdyni, Gdańska, Wejherowa i Pucka, księża z Pomorza, obywatele Czech oraz grupa osób chorych psychicznie przywiezionych z Niemiec.
Dworzec kolejowy w Wejherowie powstał w latach 1868-1869. Ten zabytkowy obiekt mieści się przy linii kolejowej 202 Gdańsk Główny – Stargard. Wkrótce zostanie on całkowicie zmodernizowany jak dzieję się to z setkami podobnych obiektów w całej Polsce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych realizowanego przez PKP S.A. Jest to największy w historii naszego kraju program modernizacji i budowy nowych dworców kolejowych.
Patroni dla dworców
Od 2019 roku Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują program nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków. Inicjatorami zgłaszającymi propozycje patronów są lokalne stowarzyszenia, osoby ze świata kultury, polityki, samorządowcy czy popularyzatorzy historii.
W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach tego programu jako pierwszy imię otrzymał stołeczny Dworzec Centralny. Łącznie swoich patronów ma obecnie już 15 polskich dworców.
W listopadzie 2020 r. PKP rozpoczęły współpracę z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, w ramach nadano imię m.in. dworcowi Warszawa Wschodnia. PKP, poprzez współpracę z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, włączyły się w działania związane z realizacją polityki historycznej i popularyzacją wiedzy o historii Polski i jej najwybitniejszych postaciach.
Polskie dworce, które otrzymały już swoich patronów:
Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki Warszawa Wschodnia im. Romana Dmowskiego Kraków Główny im. Józefa Piłsudskiego Katowice im. Konstantego Wolnego Białystok im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” Biała Podlaska im. Zesłańców Sybiru Ciechanów im. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Adam”, „Pogoda” Mława im. Anny Tomaszewicz-Dobrskiej Radomsko im. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” Bydgoszcz Główna im. Mariana Rejewskiego Opole Główne im. Związku Polaków w Niemczech Tczew im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego Lublin Główny im. Lubelskiego Lipca 1980 dworzec w Łańcucie im. Rodziny Ulmów dworzec w Wejherowie im. Męczenników Piaśnickich
Swoich patronów mają także wybrane dworce w innych państwach Europy. Przykładowo pod koniec 2006 roku główny dworzec kolejowy Rzymu, Roma Termini, otrzymał imię Jana Pawła II, a rok później dworcowi w hiszpańskiej Maladze nadano imię Marii Zambrano, co znalazło odzwierciedlenie także w oficjalnej nazwie całej stacji.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/667403-historia-upamietniana-na-kolei
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.