Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście, od węgla które musi wejść w życie do 1 stycznia 2027 r. – zadeklarował prezydent Emmanuel Macron po posiedzeniu Rady ds. Planowania Ekologicznego w Pałacu Elizejskim.
Planowanie ekologiczne we Francji
Państwo przeznaczy 700 mln euro na budowę 13 metropolitalnych kolei podmiejskich RER
— zapowiedział prezydent Macron. Te projekty RER „będą podstawą planowania” i finansowania w ramach umów planowych państwo-region, które zostaną podpisane w październiku.
Mówiąc o przemyśle motoryzacyjnym, Macron przypomniał, że celem jest wyprodukowanie co najmniej 1 mln samochodów elektrycznych do 2027 r. we Francji. W listopadzie rząd przedstawi zaś system leasingu pojazdu elektrycznego za 100 euro – obiecał prezydent.
Macron wyraził zadowolenie z przemysłu nuklearnego Francji, dodając, że:
bez energetyki jądrowej nie ma możliwej strategii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Szef państwa obiecał ponadto ogłosić w październiku wznowienie „kontroli cen naszej energii elektrycznej”, tak aby była ona „zrównoważona zarówno dla naszych przedsiębiorstw, jak i naszych gospodarstw domowych”.
„Wyjście z ropy”
Z kolei w niedzielnym wywiadzie Macron apelował o „wyjście z ropy”. To paliwo kopalne jest „najbardziej zanieczyszczające” – stwierdził prezydent, nie wskazując jednak dokładnej daty rezygnacji z tego surowca w gospodarce. Macron zapowiedział rozwój sektora wodorowego.
Szef państwa oznajmił również, że Francja wyprodukuje również 1 mln pomp ciepła do końca swojej pięcioletniej kadencji, co potroi obecną ich liczbę.
Francja zmniejszy o 30 proc. swoją zależność od glifosatu, podczas gdy Komisja Europejska zaproponowała 20 września przedłużenie zezwolenia na stosowanie tego kontrowersyjnego herbicydu w UE na 10 lat. Nigdy nie pozostawimy rolników bez rozwiązań
— zadeklarował prezydent.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/664048-macron-zapowiedzial-dekarbonizacje-gospodarki-do-2027-r
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.