Kwestie dotyczące zmian systemu energetycznego, klimatu oraz współpracy w zakresie energetyki jądrowej były wśród tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i pełnomocnika prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu Johna Kerry’ego – przekazał w Bukareszcie prezydencki minister Marcin Przydacz.
Andrzej Duda i John Kerry spotkali się w czwartek w Bukareszcie na marginesie Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, odbywającego się bezpośrednio po szczycie państw Inicjatywy.
Zakończyło się w Bukareszcie spotkanie pana prezydenta Andrzeja Dudy ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Joe Bidena na szczyt Trójmorza. Było to dwustronne spotkanie podkreślające wagę relacji polsko-amerykańskich. John Kerry to przecież ważna postać w establishmencie w Waszyngtonie, to były szef dyplomacji amerykańskiej, dziś zajmujący się kwestiami energetycznymi i klimatycznymi, i tego dotyczyła ta rozmowa
— przekazał Przydacz.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że rozmawiano o zmianie systemu energetycznego w formule sprawiedliwej, tak aby państwa, które jak Polska po czasie komunizmu odziedziczyły niechciany spadek w postaci bardzo wysoko emisyjnej energii, miały możliwość przeprowadzenia tych zmian na zasadzie sprawiedliwej tak, aby „ludzie nie ucierpieli, a jednocześnie by bezpieczeństwo energetyczne Polski było zagwarantowane”.
Jak zaznaczył, Stany Zjednoczone dostrzegają rolę Polski w tym zakresie, jeśli chodzi o transformację energetyczną w ostatnim czasie. Według Przydacza, rozmowa dotyczyła także współpracy w zakresie energetyki nuklearnej.
Wiemy, że są tutaj zaawansowane rozmowy ze stroną amerykańską. To czego jesteśmy dziś świadkiem, to zacieśnianie tych relacji, budowanie także pozytywnej atmosfery do tej współpracy biznesowej, ale wiadomo, że energia to także kwestia bezpieczeństwa
— mówił minister.
Wcześniej w czwartek, jak przekazał Przydacz, prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, premierem Rumunii Marcelem Ciolau oraz prezydent Mołdawii Maią Sandu; głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO.
Pieniądze dla Polski
Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) otrzyma finansowanie od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce - poinformował w czwartek specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry.
Jak wyjaśnił podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie Kerry, wsparcie będzie pochodziło z amerykańskiego projektu „Phoenix”, którego celem jest wspieranie rozwoju SMR-ów w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy małych reaktorów jądrowych w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną.
W ramach programu fundusze otrzymają Polska, Czechy i Słowacja. Technologia SMR, którą w Polsce wdraża OSGE to BWRX-300 opracowana przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy. Kerry nie podał kwot wsparcia. W ramach „Phoenix” sfinansowane zostaną przygotowania studiów wykonalności projektu.
Będziemy finansowo wspierać studia wykonalności, bo chcemy pomóc przeprowadzić transformację energetyczną od węgla do SMR-ów. Bardzo poważnie traktujemy rolę energii jądrowej w transformacji energetycznej. Wszyscy jesteśmy świadomi, że nie da się bez tego osiągnąć zerowej emisji. To wielkie wyzwanie przed którym stoi ludzkość
— mówił w Bukareszcie John Kerry.
Transformacja energetyczna Polski powinna przebiegać w oparciu o amerykańskie technologie jądrowe, w szczególności o sprawdzoną technologię BWRX-300 opracowaną przez firmę GE Hitachi. Dzięki włączeniu w Projekt Phoenix możemy znacząco przyspieszyć nasze działania
— ocenił prezes OSGE Rafał Kasprów, cytowany w informacji spółki.
Phoenix to inicjatywa rządu USA mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Projekt umożliwia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Jak poinformowało OSGE, wsparcie z USA w pierwszej kolejności trafiłoby na projekt budowy elektrowni jądrowej w Ostrołęce. Spółka przypomniała, że w kwietniu amerykański EXIM Bank i International Development Finance Corporation (DFC) ogłosiły możliwość wsparcia kwotą do 4 mld dol. projektu budowy pierwszych reaktorów BWRX-300 w Polsce.
Do decyzji o wsparciu od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce, odniósł się na Twitterze również prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Decyzja władz USA o dofinansowaniu z projektu Phoenix programu budowy małych reaktorów jądrowych ORLEN Synthos Green Energy przyczyni się do rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy technologicznej oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rosnąca koalicja partnerów wspierających nasz program dowodzi, że ma on silne podstawy biznesowe. Pozyskanie dodatkowych funduszy ułatwi efektywną realizację tego innowacyjnego projektu, którego celem jest czysta i przystępna cenowo energia dla naszych klientów
— mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN SA.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/661641-spotkanie-duda-kerry-polska-otrzyma-dofinansowanie-na-smr