24 sierpnia Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wprowadzają do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie tworzące zestaw „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”.
W ramach współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy zaplanowano wspólną emisję zestawu monet polsko-ukraińskich – „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”. W zestawie znajdują się dwie srebrne monety kolekcjonerskie – polska o nominale 10 złotych oraz ukraińska o nominale 10 hrywien. Zostały one zaprojektowane w wyjątkowy sposób tak, że ich projekt tworzy kompozycyjną całość, a połączone układają się w kształt serca.
Monety zaprojektowane przez ukraińskiego artystę Wołodymyra Tarana będą dostępne zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Łączny nakład emisyjny zestawów wyniesie do 10 000 sztuk, z czego połowa nakładu będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie.
Rewersy monet polskiej i ukraińskiej przedstawiają dwie postacie siedzące przy stole, dzielące się chlebem i winem. Poniżej znajduje się element zdobniczy, który po złożeniu dwóch monet utworzy na tle obrusu kwiat – symbol nadziei, życia i rozwoju.
Awersy monet przedstawiają wstęgi w barwach flag Ukrainy i Polski. Zdobione są godłem Ukrainy oraz wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W dolnej części monet znajdują się ozdobne rysunki przedstawiające ludzkie postacie. Kompozycje symbolizują obecną sytuację obu krajów: ukraińska moneta uosabia niebezpieczeństwa wojny i opór ludu, a polska pokazuje pomoc i współczucie.
Przyjaźń i braterstwo…
Kontekst emisji tego wyjątkowego zestawu monet opisuje Artur Adamski w folderze towarzyszącym emisji monet:
Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do jednego z największych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii tej części świata. Od początku wojny dziesiątki tysięcy Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, znajdowało każdego dnia schronienie w Polsce, otrzymując niezbędną pomoc już na granicy. Polskie rodziny przyjęły do swoich domów miliony Ukraińców, nikt nie został bez dachu nad głową.
…to największe bogactwo
Artur Adamski podkreśla wartości, jakie są istotne w obecnych relacjach obu narodów:
Broniący Ojczyzny Ukraińcy z wdzięcznością podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo najbliższych, życzliwy stosunek do ich rodzin i możliwość kontynuowania nauki przez dzieci.
Aktywne działania Polaków przyczyniły się do tego, że Polska stała się jednym z państw najaktywniej wspierających Ukrainę w jej walce o niepodległość:
Solidarność z walczącymi o wolność jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. (…) [Polska] nie szczędzi sił ani środków, by wesprzeć Ukrainę, przekazuje obrońcom znaczną część własnego uzbrojenia. Ukraińcy i Polacy doskonale wiedzą, że łączy ich znacznie więcej niż dzieli i nic nie może być cenniejsze niż skarb wzajemnej przyjaźni i braterstwa
— podkreśla Artur Adamski.
Owocna współpraca NBP i NBU
Tegoroczna emisja monet to druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 r. oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw. Narodowy Bank Polski planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo” w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego.
Szczegółowe informacje o monetach kolekcjonerskich NBP i NBU emitowanych w zestawie „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”.
Nominał: 10 złotych oraz 10 hrywien;
Metal: Ag 999/1000;
Stempel: lustrzany;
Dodatkowa technologia: tampondruk;
Wymiary jednej monety: 26,42 x 50,00 mm;
Masa jednej monety: min. 31,10 g;
Projektant: Wołodymyr Taran;
Emitent: NBP (10 zlotych)/NBU (10 hrywien)
Całkowity nakład zestawu monet – do 10 000 szt. (5 000 szt. wyprodukowane przez Mennicę Polską SA, 5 000 szt. wyprodukowane przez Wytwórnię Banknotów i Monet Narodowego Banku Ukrainy). Połowa nakładu zestawów przeznaczona do sprzedaży przez NBP będzie dostępna do sprzedaży w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.
Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz poprzez sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.
Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP
Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską historią, kulturą, nauką i tradycją.
Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, mogą być dodatkowo uatrakcyjnione poprzez dodanie elementów ozdobnych, wykonanych np. z bursztynu, szkła, krzemienia pasiastego czy ceramiki lub też technik dodatkowych – nadruku w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.
Narodowy Bank Polski zaprasza kolekcjonerów i numizmatyków do szesnastu Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych w miastach wojewódzkich oraz do sklepu internetowego NBP: kolekcjoner.nbp.pl.
Plany emisyjne NBP
W kolejnych miesiącach 2023 r. numizmatycy i kolekcjonerzy będą mogli wzbogacić swoje zbiory m.in. monetami kolekcjonerskimi upamiętniającymi ważne dla Polski historyczne wydarzenia: „30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski”, „500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki”, czy „Odsiecz wiedeńska”. Szczegółowe informacje o zaplanowanych emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich na 2023 rok, datach i nominałach znajdują się są na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2023 r.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/658859-wyjatkowy-zestaw-monet-kolekcjonerskich-nbp-i-nbu