Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie Turowa była skandaliczna. Bardzo dobrze, że Naczelny Sąd Administracyjny uchylił to postanowienie - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek. Naczelny Sąd Administracyjny uznał bezpieczeństwo energetyczne za wartość konstytucyjną - podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. „Obiecalismy, że nie pozwolimy na zamknięcie kopalni” - skomentował szef MAP Jacek Sasin.
Jak podał we wtorek PAP rzecznik NSA sędzia Sylwester Marciniak, NSA uchylił postanowienie WSA o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. NSA uwzględnił zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Chodzi o zażalenia na postanowienia WSA w Warszawie z 31 maja br., który wstrzymał - do czasu rozpoznania właściwej skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dot. koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.
Obiecalismy, że nie pozwolimy na zamknięcie kopalni #Turów i skutecznie o to walczymy. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie stołecznego WSA o wstrzymaniu decyzji środowiskowej, czyli de facto zamknięciu Turowa. Dotrzymujemy słowa!
— napisał na Twitterze szef MAP Jacek Sasin.
Bardzo ważna decyzja z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ulga, że sędziowie NSA pozytywnie odnieśli się do licznych zażaleń, m.in. złożonego przez Prokuraturę Krajową.
— podkreślił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Rzecznik PiS: Decyzja WSA była skandaliczna
Rzecznik PiS Rafał Bochenek podczas konferencji prasowej powiedział, że ta „decyzja polskiego sądu niższego szczebla była skandaliczna i bardzo dobrze, że sąd przychylił się do wniosku ministerstwa klimatu”.
Rzecznik PiS zaznaczył, że nie może być tak, że sędziowie, którzy dodatkowo są „zaangażowani w upolitycznione stowarzyszenia sędziowskie” będą decydować o tym, jakie przedsiębiorstwa w Polsce będą działały, a które mają tej działalności zaprzestać.
Zwłaszcza przedsiębiorstwa, które mają kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo energetyczne
— dodał.
Obecny na konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że postanowienie WSA było „niepokojącym precedensem”, w którym „jeden sędzia zdecydował się zniszczyć bezpieczeństwo energetyczne Polski”. Dodał, że orzeczenie NSA należy przyjąć z ulgą, natomiast w jego ocenie to reakcja na sytuację, do której „nigdy nie powinno dojść”.
Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
„W ocenie sądu zaistniały przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku”
— informował na początku czerwca WSA. Rzeczniczka WSA podawała wówczas, że wydane przez WSA postanowienie z 31 maja br. nie wstrzymuje pracy kopalni Turów.
Tymczasem w drugiej połowie czerwca WSA informował, że właściwa skarga na decyzję środowiskową - w związku, z którą wydano postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji - ma zostać rozpoznana przez ten sąd 31 sierpnia br.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NSA uchylił postanowienie WSA ws. Turowa! Minister Moskwa: Walka o bezpieczeństwo energetyczne nadal trwa!
Prezes PGE: „To bardzo dobra wiadomość”
NSA w postanowieniu powołał się na artykuł 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z którego wynika, że również bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa i bezpieczeństwa obywateli. NSA w uzasadnieniu postanowienia wskazał również, że argumentacja PGE została całkowicie pominięta przez Sąd pierwszej instancji
— oświadczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.
Jak dodał prezes PGE, postanowienie NSA to bardzo dobra wiadomość, „przede wszystkim dla Polaków, którzy mają prawo oczekiwać stabilności energetyki i utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, opierającego się m.in. na działalności kompleksu energetycznego w Turowie”.
Dla mieszkańców regionu to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego i gospodarki całego regionu
— zaznaczył.
„Tak powinny działać sądy”
Sprawa decyzji postanowienia NSA jest również komentowana w mediach społecznościowych.
Są jeszcze sędziowie w Warszawie
W końcu bardzo dobra informacja❗ NSA stoi w obronie Polaków i uchylił nonsensowne postanowienie WSA ws. kopalni w Turowie 🙂 Obiecaliśmy, że będziemy bronić Turowa i tak jest!
I to jest dobry news
I tak powinny działać sądy. Bardzo dobra lekcja.
Współczuję opozycji i silniczkom, co mówiły, że rząd spierdzielił sprawę Turowa od stóp do głów, i dlatego sądy nakazywały zamknięcie. Ciekawe co znajdą za spin teraz ;) Sędzia na zlecenie Ziobry? Kaczyński zagroził, że zwiąże pracowników NSA i będzie mówił „ja Cię nie mogę”?
Turów obroniony ✌ Jednak Niemcy nie odpuszczą… Musimy być czujni, ale dopóki rządzi Zjednoczona Prawica nie ulegniemy
NSA uchylił postanowienie WSA
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie warszawskiego sądu administracyjnego o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa, uwzględniając zażalenia na postanowienia WSA w Warszawie z 31 maja br. NSA w uzasadnieniu wskazał, że sąd pierwszej instancji, rozpoznając wnioski, powinien brać pod uwagę następstwa wykonania decyzji nie tylko w kontekście sytuacji strony skarżącej, lecz również uwzględniać szeroko rozumiany interes publiczny oraz interes innych stron postępowania. W tej sprawie WSA nie dokonał tego rodzaju oceny wniosków skarżących oraz argumentów inwestora i organu - ocenił NSA.
Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną, ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa oraz bezpieczeństwa obywateli, i uznał, że w tej sprawie przebieg procesu inwestycyjnego wykluczał możliwość skutecznego wstrzymania wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co pominął sąd pierwszej instancji.
Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/655084-gorace-komentarze-do-decyzji-nsa-i-to-jest-dobry-news