Coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem przygody z inwestowaniem. W dobie internetu jest to tak proste, jak nigdy dotąd. Nie trzeba już korzystać z usług profesjonalnego maklera. Istnieje wiele serwisów internetowych, które nam to umożliwiają. Zanim zaczniesz inwestować, koniecznie musisz zaznajomić się z podstawowymi pojęciami.
W dzisiejszych czasach inwestować można w praktycznie wszystko. Nie są to tylko akcje, ale sporo innych rodzajów aktywów takich, jak ropa brent, nieruchomości, obligacje i wiele innych. Poznanie odpowiednich pojęć przyda się jednak w praktycznie każdej dziedzinie. Oto one.
Zmienność
Zmienność to bardzo ważny termin, który określa, jak bardzo zmieniają się kursy danych aktywów w określonym czasie. Im jest ona wyższa, tym więcej można zyskać, ale też stracić.
Rynek kapitałowy
Rynek kapitałowy to miejsce, często wirtualne, w którym można zakupić lub sprzedać jakieś aktywa takie jak akcje danej firmy, ale nie tylko.
Indeks giełdowy
Indeks giełdowy to po prostu kurs akcji nie jednej spółki, ale wielu. Są one dobrane według określonych kryteriów. Może np. chodzi o 20 największych firm na warszawskiej giełdzie, które składają się na WIG20. Mogą to być też kursy np. firm technologicznych. Występują też indeksy branżowe. Często są one miarą rozwoju gospodarczego danego kraju i ogólnej sytuacji.
Rynek byka i niedźwiedzia
Rynek byka oznacza tyle, że ceny akcji rosną. Odwrotnie jest w przypadku rynku niedźwiedzia, bo mówi się o nim, gdy kursy spadają.
Dywersyfikacja aktywów
Dywersyfikacja aktywów to w zasadzie jeden z podstawowych elementów inwestowania. Polega na kupowaniu różnych ich rodzajów. Jeżeli zainwestujemy w akcje jednej firmy, to gdy zbankrutuje stracimy wszystko. Jeżeli natomiast kupimy udziały w wielu z nich, nawet jeśli akcje jednej gwałtownie stracą na wartości, nadal będziemy mieć w naszym portfelu inwestycyjnym inne aktywa.
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny to nic innego jak zbiór wszystkich aktywów, w które inwestujemy. Mogą to być akcje, obligacje, waluty, nieruchomości i wiele innych rodzajów. W dzisiejszych czasach można inwestować naprawdę w wiele rzeczy. Kluczową rzeczą jest takie dopasowanie aktywów, aby zminimalizować ryzyko straty przy jednoczesnym zachowaniu szansy na zyski. Możemy zatem część naszych funduszy zainwestować w bezpieczniejsze aktywa, a część w bardziej ryzykowne, za to dające możliwość większego zarobku.
Dywidenda
Często, jeżeli kupujemy akcje danej firmy, możemy zyskać nie tylko na wzroście ich ceny, ale również na dywidendzie. Jest to część zysków, które firma, zwykle raz w roku, wypłaca akcjonariuszom. Jej kwota zależy od wielkości udziałów. Nie zawsze tak się dzieje, bo po pierwsze dana spółka musi wypracować zysk, po drugie jest to decyzja zarządu, który równie dobrze może przeznaczyć wypracowany zarobek na rozwój firmy.
Najpierw trzeba zdobyć wiedzę
Wyjaśniliśmy tylko podstawowe terminy, a jest ich dużo więcej. Przed rozpoczęciem inwestowania swoich oszczędności warto dowiedzieć się jak najwięcej. Jest to konieczne, bo w innym przypadku nie jest się do końca świadomym tego, co się robi. Im większa wiedza, tym mniejsze ryzyko straty.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/654609-jezeli-chcesz-zaczac-inwestowac-musisz-znac-te-terminy