Ministerstwo rolnictwa podejrzewa zmowę cenową między skupującymi owoce podmiotami z kapitałem zagranicznym - mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak dodał, służby państwowe będą monitorować skupujących.
Jak stwierdził Romanowski, „podmioty z dużą częścią kapitału zagranicznego z godziny na godzinę obniżyły cenę skupu malin o 1 zł na kg” i stało się to „w konkretnym momencie”, „z piątku na sobotę”.
Mamy uzasadnione podejrzenie, że mogła nastąpić zmowa cenowa
— stwierdził wiceminister, dodając, że „nie możemy ulegać presji” i „musimy podejmować konkretne działania”.
Jak poinformował, po konsultacjach z ministrem rolnictwa Robertem Telusem i premierem Mateuszem Morawieckim zdecydowano, że służby państwowe podejmą działania, by w następnych dniach monitorować podmioty zajmujące się skupem i przetwórstwem surowców od plantatorów w województwach lubelskim i mazowieckim.
Romanowski: „Nie możemy ulegać szantażowi”
Nie możemy ulegać szantażowi, nie możemy ulegać pozycji dominującej kilku podmiotów z kapitałem zagranicznym, które uczestniczą w tym rynku - mówił w poniedziałek wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, odnosząc się m.in. do rynku malin.
Chcemy uczestniczyć rzetelnie w tym rynku i podejmować takie działanie, które by odbywały się z korzyścią dla polskich plantatorów
— podkreślił Romanowski.
Nie możemy ulegać szantażowi, nie możemy ulegać pozycji dominującej kilku podmiotów z kapitałem zagranicznym, które od wielu lat uczestniczą w tym rynku
— wskazał wiceszef rolnictwa.
Jak powiedział:
„Wyprzedając te wszystkie podmioty, które kiedyś należały do Skarbu Państwa straciliśmy siłę, która mogłaby oddziaływać na rynek krajowy”.
Zwrócił uwagę, że „pojawił się podmiot, który należy w 100 proc. do Skarbu Państwa, który chce w tym rynku uczestniczyć, w związku z powyższym tego typu działania podejmowane przez konkurencję nie mogą zasługiwać na pełne nasze zrozumienie”.
Romanowski zadeklarował, podjęcie kroków, „które pozwolą, by ten rynek był przede wszystkim bardzo przejrzysty”.
Podkreślił, że „wszelkiego rodzaju podejrzenia o budowanie przewagi kontraktowej nad plantatorami, którzy zajmują się produkcją malin i pozostałych owoców w naszym kraju” spotkają się działaniami, które „pozwolą na niwelowanie tego typu praktyk”.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/654014-co-z-rynkiem-malin-romanowski-podejrzewamy-zmowe-cenowa