Radom stał się stolicą debat o przemyśle przyszłości, gdzie po raz kolejny podczas II Kongresu Radom Przyszłości spotkali się przedstawiciele biznesu, polityki, nauki i lokalnej społeczności. Przedstawiono koncepcję rewitalizacji dawnych terenów Fabryki Broni “Łucznik”, poruszono kwestie związane z przyszłością miasta i regionu, a przedsiębiorcy mogli skorzystać ze wsparcia instytucji publicznych. Dziś drugi dzień Kongresu.
Pierwsza edycja Kongresu odbyła się na terenie Lotniska Warszawa-Radom, które jako najnowocześniejszy port komunikacyjny w Polsce napędza gospodarkę regionu. Robert Kłosowski – prezes Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, zaznacza, że tegoroczne spotkanie po raz kolejny przyciągnęło dużą liczbę zainteresowanych przemysłem przyszłości. Pierwszego dnia wzięło udział ponad 400 uczestników.
Organizator ponownie wybrał na miejsce wydarzenia niezwykle istotny punkt na mapie Radomia, który odegrał znaczącą rolę w historii miasta oraz jego mieszkańców. Dawne tereny Fabryki Broni „Łucznik” przy ul. Przemysłowej 9, będące w przeszłości jednym z głównych ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego, zostaną przywrócone do życia jako pulsujące centrum spotkań dla mieszkańców Radomia i okolic.
Nowoczesność i historia
Uczestnicy mieli okazję odkryć uroki budynku, który przez ponad 20 lat był nieużytkowany. Koncepcja rewitalizacji została przedstawiona przez Mirosława Nizio - architekta oraz mecenasa kultury z 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania nagradzanych przestrzeni publicznych. Organizatorzy zadbali również, aby wielkopowierzchniowe wizualizacje na ścianach budynku prezentowały przyszłość Fabryki, wpisanej niedawno do rejestru zabytków.
„Opracowany projekt rewitalizacji jest niezwykle wyjątkowy, ponieważ harmonijnie łączy nowoczesną, zrównoważoną architekturę z zachowaniem historycznej struktury obiektu. Jestem pewien, że międzynarodowe centrum konferencyjne z zielonym ogrodem edukacyjnym stanie się dynamicznym miejscem spotkań, tętniącym życiem”
— podkreśla Sebastian Dąbski – wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu
Radom Przyszłości: (re) Aktywacja
Pierwszego dnia Kongresu zaprezentowano raport pt. „Radom Przyszłości: (re)Aktywacja”, który diagnozuje potencjał Radomia w trzech branżowych obszarach rozwoju: przemyśle przyszłości, transporcie i logistyce oraz sektorach kreatywnych. Przedstawiono aktualne trendy i czynniki wpływające na rozwój badanych sektorów, a także zaprezentowano dobre praktyki zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
„Jestem przekonany, że miasto ma wiele do zaoferowania jako atrakcyjne miejsce dla inwestycji i rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć. Razem możemy budować przyszłość przemysłu i tworzyć nowe możliwości dla lokalnej społeczności oraz gospodarki”
— zauważył Adam Bielan Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Jako przykład wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych została zaprezentowana aplikacja „Radom AI”, oparta o sztuczną inteligencję, która może być wykorzystana w przemyśle turystycznym.
Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw
Dwa dni Kongresu to również doskonała okazja do spotkań oraz wymiany doświadczeń dotyczących identyfikacji potrzeb przedsiębiorstw w zakresie wsparcia finansowego i cyfryzacji. W debatach wezmą udział przedstawiciele instytucji takich jak: Bank Światowy, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej, Akces NCBiR, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UTH oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii i Eksploatacji.
„Wydarzenia takie jak to oraz działalność FPPP, ukazują, jak istotne jest budowanie bezpośrednich relacji między administracją centralną a przedsiębiorcami. W realizacji tego celu kluczowe znaczenie mają m.in. środki finansowe z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 o wartości około 7,9 mld euro, które stanowią realne wsparcie dla przedsiębiorców z regionu radomskiego”
— zwracała uwagę Ewelina Owczarska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Co przed nami?
Drugi dzień Kongresu (1 lipca) zapowiada się równie ciekawie. FPPP po raz pierwszy przyzna tytuł „Lidera Przyszłości”, który dedykowany jest inicjatorom dobrych zmian i wyróżniającym się działalnością związaną z wdrażaniem nowoczesnych technologii.
Agencja Rozwoju Przemysłu zaprezentuje pierwszy w Polsce system informatyczny w postaci portalu internetowego, który wskaże przedsiębiorcy dopasowane możliwości dofinansowań spośród funduszy europejskich, programów krajowych, pożyczek i gwarancji oraz ulg podatkowych. Biznes Portal dzięki integracji z rejestrami państwowymi, bazami i systemami innych podmiotów publicznych (KRS, CEiDG, REGON, SUDOP), umożliwi przedsiębiorcom otrzymanie informacji o aktualnych formach wsparcia, przy podaniu minimum informacji np. numeru NIP prowadzonej działalności.
Zostaną przeprowadzone warsztaty wspierające i inspirujące młode talenty oraz przyszłych liderów. „Miasto Przyszłości” to innowacyjna gra RPG dla młodzieży licealnej i studentów, mająca na celu poznanie ich oczekiwań i wizji dotyczących przyszłości miejskiego środowiska. Uczestnicy wcielą się w rolę włodarzy i będą mogli zrozumieć złożoność kluczowych obszarów funkcjonowania miasta.
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zaprasza rodziców, dzieci oraz młodzież na piknik edukacyjny, podczas którego odbędą się warsztaty i zajęcia prezentujące nowinki technologiczne. Będzie to okazja do odkrycia tajników robotyki, zanurzenia się w świecie wirtualnej nauki oraz gier 3D.
Szczegółowa agenda wydarzenia dostępna na www.kongres.przemyslprzyszlosci.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/652913-przyszlosc-zaczyna-sie-w-dawnej-fabryce-broni-lucznik